Slovinci v referendu odmítli důchodovou reformu

6. 6. 2011 – 20:57 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Slovinci v referendu odmítli důchodovou reformu
Podle některých médií může ve Slovinsku padnout levicová vláda, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Slovinci podle původních předpokladů odmítli v nedělním referendu prodloužení věku pro odchod do důchodu, který chtěla vláda zvýšit na 65 let. Informovala o tom v pondělí agentura AFP.

Referenda se podle konečných, ale neoficiálních výsledků zúčastnilo 41 procent hlasujících, z nichž 72,17 procent vládní návrh penzijní reformy odmítlo. V současnosti je ve Slovinsku minimální důchodový věk 57 let pro ženy a 58 pro muže.

Slovinská média se domnívají, že zamítnutí návrhů, které obsahovaly i potírání práce načerno či otevření archivů komunistické tajné služby, by mohlo vést k pádu levicového kabinetu Boruta Pahora i k předčasným volbám.

Psali jsme: Vytáhnou nás reformy z louže?

Premiér Pahor se dal slyšet, že parlamentu pošle balíček dalších úsporných opatření jako odpověď na "negativní důsledky odmítnutí navrhovaných reforem." Ten by měl obsahovat návrhy na krácení penzí, platů státních zaměstnanců či snižování sociálních dávek. Možnost okamžité rezignace však popřel.

"Od té doby, co se dalo Slovinsko na cestu zadlužených zemí jako Řecko nebo Irsko, jsou předčasné volby a odvolání této ideologicky zdrženlivé koalice nezbytným opatřením," uvedl šéf opoziční pravicové Slovinské demokratické strany (SDS) Janez Jansa.

Ve Slovinsku, které se nachází v hospodářské i politické krizi, se od roku 2008 pravidelně zvyšuje nezaměstnanost a od roku 2009 narůstá deficit státního rozpočtu.

-Jirí Mahr | MED

Kam dál?

- Důchodová reforma - Šachy s přidanou hodnotou

- Komu se vyplatí důchodová reforma?

- Bude důchodová reforma fungovat?

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články