Spořicí účet: Kdo nabízí nejvýhodnější spořicí účet?

17. 3. 2010 – 6:15 | Bankovní účty | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Spořicí účet: Kdo nabízí nejvýhodnější spořicí účet?
Spořící účty ztrácejí výhodnost, jaky spořící účet je nejvýhodnější? , Petr Zámečník, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Březen je zatím ve znamení snižování úrokových sazeb spořicích účtů. Do které banky zavítat pro nejvýhodnější spořicí účet? Kde získáte nejvyšší úrokovou sazbu? Přes snížení úrokových sazeb budou spořicí účty letos nejspíš ziskové!

 

Spořicí účet - proč?

 
Spořicí účty nabízejí zhodnocení, které po většinu času nepokryje ani inflaci - a tak jsou jejich reálné výnosy záporné. Co to znamená? Pokud si uložíte peníze na spořicí účet se zhodnocením řekněme 3,5 % a míra inflace bude v daném roce 6,3 % (realita z roku 2008, kdy bylo úročení vysoké, ale inflace ještě vyšší), po roce odkládání spotřeby si střadatel koupí (zjednodušeně) o 2,8 % méně zboží a služeb. Přesto má spořicí účet význam.
 
 

<%Anketa68%>

 
 
Každá domácnost by měla tvořit a udržovat tzv. "likvidní rezervu" - peníze, které má k dispozici velmi rychle a bez dodatečných nákladů pro případ nenadálých vydání. Tato likvidní rezerva může být uložena na běžném účtu (tam se ale znehodnocuje ještě rychleji než na spořicím účtu), na spořicím účtu, na termínovaných vkladech s krátkým termínem nebo ve fondech peněžního trhu.
 
Výnosy na většině uvedených produktů vhodných k uložení pohotovostní rezervy jsou srovnatelné. U některých bank dokonce vedou spořicí účty - i bez výpovědní lhůty. Vyšších výnosů dosahují zpravidla fondy peněžního trhu, ovšem jejich poplatky nejsou nulové a výnos kolísá.
 
 
 

<%Anketa38%>

 

Kdo nabízí nejvýhodnější spořicí účet?

 
 
Výhodnost spořicího účtu nelze zjednodušit jen na úrokovou sazbu. Některé banky mají s účtem spojené nejrůznější podmínky - od podmínky vedení běžného účtu, po omezení dispozice s vkladem.
 
Dlouhodobě se mezi nejlépe úročenými účty drží ING Konto. A to navzdory březnovému snížení sazby na 2,25 %. Vyšší sazbu spořicího účtu bez výpovědní lhůty a bez dalších dodatečných podmínek nabízí pouze AXA Bank. K základním 2,5 % může klient získat dalších 0,5 % p.a. z minimálního zůstatku na účtu v průběhu půlroku. Vyšší úročení nabízí jen Česká spořitelna na svých vkladech Šikovné spoření a Šikovné spoření Plus, kde klient ale musí spořit. Nesmí přitom spořit málo, ale ani moc. Krom toho spořicí účty ČS jsou vázány na využívání běžného účtu.
 
AXA Bank v současnosti nabízí nejlépe úročený spořicí účet. Jedná se o novou banku, která vstoupila na český trh v únoru letošního roku a nabízí zatím pouze spořicí účet. Vysoká úroková sazba tak podobně jako v případě příchodu mBank slouží jako marketingový nástroj pro přilákání nových klientů.
 
mBank klienty již získala a z politiky vysokých úrokových sazeb odstoupila. Od minulého týdne nabízí úrokové sazby jen ve výši 0,8 % na účtu eMax a 1 % na eMax Plus (zůstatek nad 600 tis. Kč je úročen sazbou 1,85 %), tedy na účtu, z něhož je možný pouze jeden převod v měsíci zdarma a každý další je zpoplatněn 150 Kč.
 
Tabulka: Přehled spořicích účtů bez výpovědní lhůty
Banka
Účet
Úročení spřicího účtu
Běžný účet
Spořicí účet
2,5 %*
ne
Sporožirový se Spořícím plánem
2,5 %**
ano
Šikovné spoření
1 - 3,2 %***
ano
Šikovné spoření Plus
1 - 3,2 %***
ano
Spořicí účet s prémií
1,5 %****
ne
Spořicí účet Genius II
2 %*****
ne
ING Konto
2,25%
ne
Spořicí konto
2 %******
ano
Top Spořicí konto
1 %*******
ano
Spořicí účet
2%
ne
eMax
0,80%
ne
eMax Plus
1%********
ne
Spořicí účet
0,5 %*********
ano
Spořicí účet Plus
0,17 %**********
ne
Spořicí účet
2,03%
ano
* Při průměrném ročním zůstatku nad 40 tis. Kč bonus 0,5 p.b.
** Úrok platný do 49 999,99 Kč; při vyšším zůstatku 0,3 % (do 99 999,99 Kč).
*** Pásmové úročení; minimální měsíční vklad 300 Kč (5000 Kč u varianty Plus), maximální měsíční vklad 5000 Kč (20 000 Kč).
**** Prémie 0,5 % p.a. z minimálního zůstatku na účtu v průběhu pololetí.
***** Při zůstatku nad 40 tis. Kč, jinak 0,1 %.
****** Do 50 tis. Kč; zůstatek převyšující 50 tis. Kč se úročí 0,1 %.
******* Zůstatek převyšující 1 mil. Kč se úročí 1,25 % a zůstatek převyšující 5 mil. Kč 1,5 %.
******** Zůstatek nad 600 tis. Kč je úročen 1,85 %; zdarma pouze 1. převod v měsíci, další za 150 Kč.
********* Při zůstatku do 199 999 Kč; od 200 tis. Kč 0,6 %, od 500 tis. Kč 1 % od 1 mil. Kč 1,1 % a přes 50 mil. Kč 0,01 %.
********** Při zůstatku do 200 tis. Kč; do 500 tis. Kč 0,32 %, do 1 mil. Kč 0,65 % a do 5 mil. Kč 0,75 %; bez výpovědi lze vybrat jen 50 tis. Kč, jinak výpověď 3 měsíce; výběry jen v hotovosti.
Zdroj: Internetové stránky bank
 
Některé banky uplatňují pásmové úročení. Dvě z nich - mBank u eMax Plus a Komerční banka - k pásmovému úročení přistupují poněkud netradičně a sazbou uvedenou pro dané pásmo úročí pouze zůstatek převyšující příslušnou hranici. (Např. pokud má klient na účtu eMax Plus 700 tis. Kč, bude 600 tis. Kč úročeno sazbou 1 % a zbývajících 100 tis. Kč sazbou 1,85 %.)
 
Je-li podmínkou pro otevření spořicího účtu běžný účet vedený u téže banky, nemusí být postačující libovolný běžný účet - a otevření spořicího účtu je umožněno pouze některým klientům. V takovém případě je třeba zvážit též dodatečné náklady související se změnou běžného účtu (zpravidla takový bývá dražší).

(Více na Investujeme.cz)

Kam dál?

- Za jak dlouho vám banka odpoví na dotaz? 24h a 17minut

- Státní podpora stavebního spoření je opět ohrožena

- Stavební spoření: Jarní prémie stavebních spořitelen startují

- Spoření: Jsme národem „střádalů“. Jak spoříme své peníze?

- Penzijní připojištění nahradí penzijní spoření, v čem se liší?

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články