Stát dál tají za co utrácí. To i přes slib vlády, že bude vše zveřejňovat

2. 2. 2011 – 8:46 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát dál tají za co utrácí. To i přes slib vlády, že bude vše zveřejňovat
Z ministerstev zareagovala transparentně jen dvě - dopravy a financí, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstva a další úřady se snaží i dnes tajit co možná nejvíce informací ke svým veřejným zakázkám, píší ve středečním vydání Hospodářské noviny.

Ani za půl roku fungování nesplnila vláda premiéra Nečase svůj slib, že bude transparentní a bude zveřejňovat veškeré informace k veřejným zakázkám.

Vyplynulo to z testu, který v posledních týdnech provedly Hospodářské noviny. Celkem třináct institucí nebo státních firem, z toho sedm ministerstev, bylo požádáno o smlouvy k vybraným zakázkám. Naprostá většina je nedodala.

Typickým příkladem je státní firma Lesy ČR. Hospodářské noviny loni na podzim zjistily, že si společnost najala za mnoho milionů externí právníky. Zároveň ale odmítá prozradit, na co jejich služby potřebuje.

 

Ne všichni jsou "tajní"...

 

Z ministerstev zareagovala transparentně jen dvě - dopravy a financí. Naopak například ministerstvo zemědělství odpovědělo, že požadovanou smlouvu poskytnout nemusí. Přitom právě ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) se označuje za velkého zastánce transparentnosti. Z ostatních institucí se otevřeně zachoval Český statistický úřad, smlouvy byl ochoten ukázat i státem vlastněný obchodník s pohonnými hmotami, společnost ČEPRO. Oproti tomu naprosto neochotná byla kancelář Poslanecké sněmovny, popisují Hospodářské noviny.

Premiér Nečas a jeho ministři přitom už v době vzniku vlády slíbili zveřejňování podrobností k zakázkám. Závazek uvedli v programovém prohlášení a na konci roku i v protikorupční strategii. Naposledy se k němu přihlásili v lednu, kdy na Slovensku vznikla povinnost pro státní úřady zveřejňovat naprosto všechny smlouvy. Ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John se tehdy zavázal, že stejné pravidlo zavede ke včerejšímu dni na svém úřadu. Nestalo se tak, píší Hospodářské noviny.

-Zdenek Michora | MED

K tématu:

- Ministerstvo vnitra jako boj proti korupci zveřejní všechny smlouvy na webu

- Vláda schválila protikorupční strategii ministerstva vnitra - jak se má bojovat s korupcí?

- Korupce: Letos se uplácí více, než v loňském roce

- Radek John: Za odhalení korupce dostane policista i 700 tisíc korun

- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice

- Korupce v Česku činí ročně kolem 200 miliard korun říká Miloš Zeman

- Kdo nebere úplatky, okrádá svojí rodinu

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články