Stát už nesmí tajit, komu prominul daň. Rozhodl to nejvyšší správní soud

1. 6. 2010 – 20:27 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát už nesmí tajit, komu prominul daň. Rozhodl to nejvyšší správní soud
Nejvyšší správní soud svým verdiktem vyhověl kasační stížnosti občanského sdružení OSMPB, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí a finanční úřady jsou povinny podle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytnout na žádost údaje o lidech, kterým prominuly úřady daň nebo její část.

V úterý o tom rozhodl rozšířený senát Nejvyššího správního soudu, řekl agentuře Mediafax mluvčí NSS František Emmert.

"Nejvyšší správní soud svým verdiktem vyhověl kasační stížnosti občanského sdružení OSMPB proti rozsudku Krajského soudu v Plzni," řekl Emmert.

V projednávaném případě požádalo podle Emmerta občanské sdružení podle zákona o svobodném přístupu k informacím Finanční úřad v Plzni o sdělení údajů o tom, kterým lidem a v jaké výši tento úřad prominul zaplacení příslušenství daně v roce 2005. "Úřad poskytnutí informací odepřel s odůvodněním, že nelze poskytovat informace o majetkových poměrech konkrétních osob získaných na základě zákona o daních," řekl Emmert, Rozhodnutí finančního úřadu následně potvrdilo v odvolacím řízení i Finanční ředitelství v Plzni, žalobu proti jeho rozhodnutí pak zamítl krajský soud.

Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu však při posuzování kasační stížnosti sdružení dospěl k závěru, že "ochrana údajů o majetkových poměrech příjemců veřejných prostředků je oproti jiným osobám zákonem oslabena, neboť zde převažuje zájem na transparentní poskytování veřejných prostředků jednotlivcům a na účinné veřejné kontrole chování daňové správy".

Prominutí daně či jejího příslušenství je totiž podle Emmerta nutno z právního hlediska považovat za poskytnutí veřejných prostředků.

-Mediafax

Kam dál?

- Slevy na dani

- Daně pro lidi s vysokými příjmy chce většina lidí ještě zvýšit

- ODS nechce v žádném případě zvednout daně ani odvody na pojistném

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články