Stavební spoření v roce 2012: Podpora maximálně dva tisíce a zdaněné úroky

30. 8. 2011 – 18:38 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stavební spoření v roce 2012: Podpora maximálně dva tisíce a zdaněné úroky
Spolu se snížením podpory Kalousek také prosadil, aby byla zrušená daňová výjimka pro úroky ze stavebního spoření, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Státní podpora maximálně dva tisíce korun ročně a úroky daněné 15procentní sazbou, tak bude zřejmě vypadat stavební spoření už v roce 2012. Novelu, kterou navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako reakci na verdikt Ústavního soudu v úterý sněmovna projednala ve druhém čtení.

Zákon se nelíbí opozičním poslancům. Poslanec za KSČM Petr Braný proto požádal o zamítnutí zákona. O jeho návrhu budou poslanci hlasovat ve třetím čtení.

Sněmovna již novelu v minulosti přijala, ovšem v legislativní nouzi, kdy snížila státní příspěvek na 2000 korun za zákonem stanovených podmínek. Tuto schválenou novelu přezkoumal Ústavní soud (ÚS) a konstatoval, že projednání ve stavu legislativní nouze neodpovídá ústavnímu pořádku

Vázána nálezem ÚS předkládá proto vláda novelu znovu. "Text je zcela totožný s tím, co sněmovna schválila, tedy bez ustanovení týkajících se srážkové 50 procentní daně, kterou ÚS označil za protiústavní," shrnul Kalousek.

Dvoutisícová hranice pro státní podporu, která představuje deset procent z naspořené částky omezené limitem 20 tisíc korun, je platná i pro rok 2011. Vláda její zavedení prosadila a podle Kalouskových propočtů ušetřila státnímu rozpočtu tři až 4,5 miliardy korun.

Pokud by se k žádným změnám nepřistoupilo, zvýší se od příštího roku strop pro podporu v závislosti na datu uzavření smlouvy až na 4500 korun. Ústavní soud nechal totiž redukci podpory v platnosti jen do 31. prosince, když vyhověl stížnosti zákonodárců ČSSD.

Spolu se snížením podpory Kalousek také prosadil, aby byla zrušená daňová výjimka pro úroky ze stavebního spoření. Podle ministra financí je tím finanční produkt zvýhodněný a chce, aby se i na něj vztahovala 15procentní daň. Státní pokladna by si díky tomu měla přilepšit o jednu nebo až půldruhé miliardy korun.

O co už se rezort financí nesnažil, to je 50procentní zdanění podpory stavebního spoření za předchozí rok, které Ústavní soudci v dubnu zrušili s okamžitou platností. Kalousek musel proto nechat narychlo vyplatit i druhou polovinu státní podpory příslušející střadatelům za rok 2010, což stálo rozpočet 5,25 miliardy korun.

Opoziční poslanci proti návrhu dlouhodobě vystupovali, v úterý ve sněmovně proto navrhli jeho zamítnutí. "Tato novela je příklad toho, jak koalice přistupuje k řešení problému schodku v rozpočtu. Všichni víme, že ten vznikl v oblastech bankovní sféry, za daňové úniky, za předražené zakázky, čili v úzkých prostorách, ale řešení tohoto manka pan ministr rozprostřel široce mezi voliče," kritizoval návrh již dříve Alfréd Michalík (ČSSD).

Cílem předkladatele je, aby novela platila od 1. ledna 2012, protože tehdy začíná rozhodné období pro výpočet státní podpory vyplácené zpětně v roce 2013. Kalousek proto navrhl zkrátit lhůtu pro další projednávání na 48 hodin.

TIP: Snížení státní podpory u stavebního spoření podporují i experti

Bude ve stavebním spoření zmatek?

Plánovaná změna, která by zavedla vyplácení státních příspěvků u stavebního spoření pouze na účely bydlení, vnese do systému chaos, řekl v úterý stínový ministr pro místní rozvoj Petr Hulinský (ČSSD). Zároveň vyzval ministra Kamila Jankovského (VV) k zastavení tohoto návrhu.

"Jsem přesvědčen, že pokud by tento nápad vešel v platnost, měl by velmi negativní dopad na systém stavebního spoření jako celku a znamenal by faktický konec jednoho z posledních způsobů výhodného ukládání finančních prostředků pro středněpříjmové kategorie občanů, včetně negativního dopadu na trh s bydlením," uvedl Hulinský.

Podle něj je zásah ministra Jankovského v současnosti nutný, ministerstvo financí již chystá konkrétní podmínky změn, které považuje ČSSD za chaotické. "Jedná se především o to, že by onu účelovost využití naspořených prostředků určovaly jednotlivé stavební spořitelny, což bude jen zvyšovat nejistotu jak stávajících, tak i budoucích klientů stavebních spořitelen," vysvětlil stínový ministr.

Sociální demokrat se také podivil, proč strana Věci veřejné mlčí o změně, která podle něj dopadne na miliony drobných střadatelů, když přitom vyvolává koaliční jednání o stravenkách nebo zaměstnaneckých benefitech.

-Jan Kálal, Karolina Brožová, Jan Drahorád | MED

Kam dál?

Stavební spořitelny klamou veřejnost

- Stavební spoření: Co půjde zaplatit ze státní podpory?

- Stavební spořitelny mění po letech poplatky: Kolik zaplatíte?

- Změny ve stavebním spoření: Jakou dostanete státní podporu za rok 2010 a 2011?

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,410
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články