V Americe startují úspory za 70 bilionů. Přijdou i vyšší daně pro bohaté

14. 4. 2011 – 8:30 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V Americe startují úspory za 70 bilionů. Přijdou i vyšší daně pro bohaté
Prezident očekává, že jeho plán ušetří čtyři biliony dolarů, to je 70 bilionů korun. Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Škrty v rozpočtu na obranu, odstranění přebytečných nákladů na lékařskou péči a zvýšení daní - to je plán na snížení schodku amerického rozpočtu pro příštích dvanáct let, který ve středu představil americký prezident Barack Obama. Informuje o něm televize CNN.

"Debata o rozpočtu a deficitu - to je víc než pouhá čísla a víc než výdaje a škrty. Je to rozhodování o Americe - o tom, jaká je Amerika, ve kterou věříme," prohlásil Obama. v projevu na Univerzitě George Washingtona v hlavním městě.

Plánem, který na univerzitě přednesl, Obama vykolíkoval pole pro prezidentské volby v listopadu příštího roku - lze předpokládat, že jedním z hlavních témat voleb bude právě snížení deficitu.

Prezident očekává, že jeho plán ušetří čtyři biliony dolarů, to je 70 bilionů korun. Navrhuje kombinaci škrtů ve výdajích a zvýšení některých daní.

Škrty plánuje Obama pro Pentagon, pro dotace farmářům a pro některé výdaje ve zdravotnictví. Úspory mají rozpočtu pomoci třemi biliony.

Zbývající bilion by měl rozpočet získat vyššími příjmy z daní. Obama chce zrušit daňové úlevy pro nejbohatší Američany, které prosadila vláda jeho předchůdce George Bushe. "Nemůžeme si přece dovolit utratit bilion dolarů v úlevách pro milionáře a miliardáře," řekl prezident.

Rozpočet na tento rok počítá se schodkem 10,9 procenta HDP. Podle Obamova plánu by se měl do konce desetiletí snížit na dvě procenta HDP.

Republikáni prosazují ještě rychlejší vyrovnání rozpočtu. Přitom však odmítají jakékoli zvýšení daní.

-Pavel Jégl | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články