V neděli pravidelně pracuje čtvrtina Čechů, víc než je evropský průměr

16. 6. 2021 – 8:11 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V neděli pravidelně pracuje čtvrtina Čechů, víc než je evropský průměr
Většina zaměstnanců pracujících o víkendu jsou prodavači. | zdroj: Profimedia

Zhruba 1,3 milionu Čechů tráví pravidelně nebo alespoň občas neděli v zaměstnání, to je v rámci Evropské unie nadprůměr. Přestože v den odpočinku pracuje čtvrtina zaměstnanců, je situace o něco lepší než před lety. Do roku 2006 tento podíl přesahoval 30 procent.

Nejvyšší podíl pracujících v neděli byl z EU v Nizozemsku s 37,3 procenta, následovaly Malta a Dánsko s 35procentním podílem. Naopak nejnižší podíl pracujících v neděli má Německo s 19,3 procenta. Na Slovensku se aktuální podíl zaměstnanců, kteří docházejí do zaměstnání v neděli, pohybuje kolem 31 procent.

V Česku je pravidelně v neděli v práci každý desátý Čech, dalších 14 procent chodí do práce v neděli občas, uvedl Český statistický úřad v časopise Statistika & My. Práce v neděli se podle statistiků týká zejména maloobchodu, který zaměstnává v průměru 353 tisíc lidí. Zbývající milion lidí připadá na zaměstnance průmyslových odvětví, restaurací, ubytovacích zařízení, dopravy, zemědělství nebo kultury. Jde také o pracovníky ve zdravotnictví, dále o hasiče nebo policisty.

Podíl pracujících v neděli souvisí se zaměřením ekonomiky daného regionu. Zvláště orientace na průmyslovou výrobu ovlivňuje podíl pracujících v posledním dni týdne, uvedli statistici.

Za práci o víkendu přísluší podle zákoníku práce zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně deset procent průměrného výdělku. Odvětví, která práci v neděli nejčastěji využívají, patří spíše k těm s nižšími mzdami.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku loni činila 35 611 korun, zaměstnanci maloobchodu byli s 32 305 korunami pod tímto průměrem. U zaměstnanců v průmyslu průměr činil 34 528 korun, v zemědělství 28 609 korun, v dopravě 31 931 korun a v kultuře 31 592 korun. V ubytování, stravování a pohostinství je průměr 19 841 korun nejnižší ze všech sledovaných odvětví.

Nad průměr se loni po 14procentním růstu dostaly mzdy zaměstnanců zdravotní a sociální péče, průměr překročil 41 tisíc korun. Za růstem bylo především vyplácení odměn za práci v pandemií přetížených nemocnicích.

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,460 24,540
USD 22,920 23,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články