Vajíčka dvojnásobně zdražila, jsou dražší než v Německu

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Cena vajec prudce vzrostla a čeští zákazníci za ně zaplatí dokonce více než v Německu. Důvodem je nedostatek vajec na trhu kvůli novým pravidlům chovu slepic a vysokým maržím obchodníků, píše ve svém úterním vydání Mladá fronta Dnes.

Na jednom vejci vydělávají zhruba 90 haléřů, což je marže obvyklá pouze kolem Velikonoc, kdy je poptávka po vejcích největší a lidé na cenu tolik nehledí, Foto:SXC

Na jednom vejci vydělávají zhruba 90 haléřů, což je marže obvyklá pouze kolem Velikonoc, kdy je poptávka po vejcích největší a lidé na cenu tolik nehledí, Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

"Cena vajec za kus vzrostla z 2,30 koruny koncem února až na nynějších 4,90," spočítala mluvčí prodejen Tesco Eva Karasová.

Nová pravidla od ledna nařizují zvětšit klece, v nichž se slepice chovají. Řada producentů však nechávala výměny až na tento rok a během úprav na farmách nemohou obchody zásobovat. To zvyšuje tlak na růst cen.

Podle statistik se na nedostatku vajec přiživují i sami obchodníci. Na jednom vejci vydělávají zhruba 90 haléřů, což je marže obvyklá pouze kolem Velikonoc, kdy je poptávka po vejcích největší a lidé na cenu tolik nehledí.

-Petr Barták | MED

Tagy: potraviny peníze cena vejce vajíčka