Ve směnárně platební kartou nezaplatíte. Proč?

20. 6. 2011 – 19:51 | Kurzy měn | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ve směnárně platební kartou nezaplatíte. Proč?
Jak je patrné, karetní operace a hotovostní směny nejdou příliš dohromady, Ilustrační foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Častý dotaz klientů směnáren směřuje na možnost úhrad valutových obchodů platební kartou. Ty však platbu kartou obvykle neumožňují. Proč?

Úhrada platební kartou by pro české klienty měla smysl jen pro prodej cizích měn, tj. v situaci, kdy si klient cizí měnu kupuje. Málokdo ale ví, že tyto karetní operace jsou zatížené poplatkem, který jde k tíži klienta!

Zdánlivě výhodná směna se tak po započtení poplatku změní ve velice nevýhodnou operaci. Už poplatek ve výši 2% způsobí kurzový rozdíl větší, než je kurzový rozdíl mezi běžnými a VIP prodejními kurzy. Řešení je přitom jednoduché. Navštívit některý z bankomatů v okolí, vybrat si potřebný objem českých korun, kdy se platí relativně malý poplatek a směnu realizovat standardním způsobem v hotovosti.

Zahraniční turisté řeší obdobnou situaci při nákupu českých korun. Zde platí stejná pravidla a navíc by došlo při stržení částky k dvojímu přepočtu. "Nejprve bychom klientovi přepočítali cizí měnu naším kurzem na CZK a následně by při zaúčtování došlo k přepočtu z ekvivalentu CZK na měnu, ve které má klient vedený účet, kurzem banky. Pro zahraničního klienta by to ve skutečnosti nebylo tak drastické, byť i v tomto případě by si banka zřejmě za transakci započítala poplatek, jenom by ve skutečnosti namísto např. 100 EUR nakoupil české koruny za trošku vyšší částku. I v tomto případě je nejjednodušším, a pro klienta nejvýhodnějším řešením, prostý výběr z bankomatu a žádná další operace není nutná." Vysvětluje zástupce sítě směnáren Exchange.

Jak je patrné, karetní operace a hotovostní směny nejdou příliš dohromady, a to platí nejen u nás, ale i v zahraničí. Takže pokud potřebujete jako turista v zahraničí místní měnu a máte jen platební kartu, jednoduše si vyberte potřebnou částku z bankomatu. Je to nejvýhodnější způsob, jak si opatřit dodatečnou hotovost. Jestliže si potřebujete nakoupit cizí měnu, vyberte si české koruny nejprve z bankomatu a teprve pak navštivte směnárnu.

TIP:

Kurzy měn dle Exchange Více »
Kurzy měn ČNB  Více »
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,860 24,980
USD 23,080 23,260
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články