Ve směnárně platební kartou nezaplatíte. Proč?

- Kurzy měn autor: Redakce NašePeníze.cz

Častý dotaz klientů směnáren směřuje na možnost úhrad valutových obchodů platební kartou. Ty však platbu kartou obvykle neumožňují. Proč?

Jak je patrné, karetní operace a hotovostní směny nejdou příliš dohromady, Ilustrační foto:SXC

Jak je patrné, karetní operace a hotovostní směny nejdou příliš dohromady, Ilustrační foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Úhrada platební kartou by pro české klienty měla smysl jen pro prodej cizích měn, tj. v situaci, kdy si klient cizí měnu kupuje. Málokdo ale ví, že tyto karetní operace jsou zatížené poplatkem, který jde k tíži klienta!

Zdánlivě výhodná směna se tak po započtení poplatku změní ve velice nevýhodnou operaci. Už poplatek ve výši 2% způsobí kurzový rozdíl větší, než je kurzový rozdíl mezi běžnými a VIP prodejními kurzy. Řešení je přitom jednoduché. Navštívit některý z bankomatů v okolí, vybrat si potřebný objem českých korun, kdy se platí relativně malý poplatek a směnu realizovat standardním způsobem v hotovosti.

Zahraniční turisté řeší obdobnou situaci při nákupu českých korun. Zde platí stejná pravidla a navíc by došlo při stržení částky k dvojímu přepočtu. "Nejprve bychom klientovi přepočítali cizí měnu naším kurzem na CZK a následně by při zaúčtování došlo k přepočtu z ekvivalentu CZK na měnu, ve které má klient vedený účet, kurzem banky. Pro zahraničního klienta by to ve skutečnosti nebylo tak drastické, byť i v tomto případě by si banka zřejmě za transakci započítala poplatek, jenom by ve skutečnosti namísto např. 100 EUR nakoupil české koruny za trošku vyšší částku. I v tomto případě je nejjednodušším, a pro klienta nejvýhodnějším řešením, prostý výběr z bankomatu a žádná další operace není nutná." Vysvětluje zástupce sítě směnáren Exchange.

Jak je patrné, karetní operace a hotovostní směny nejdou příliš dohromady, a to platí nejen u nás, ale i v zahraničí. Takže pokud potřebujete jako turista v zahraničí místní měnu a máte jen platební kartu, jednoduše si vyberte potřebnou částku z bankomatu. Je to nejvýhodnější způsob, jak si opatřit dodatečnou hotovost. Jestliže si potřebujete nakoupit cizí měnu, vyberte si české koruny nejprve z bankomatu a teprve pak navštivte směnárnu.

TIP:

Kurzy měn dle Exchange Více »
Kurzy měn ČNB  Více »
 

Tagy: peníze kurzy platba směnárna platební karta kartou