Vláda opět omezila podporu stavebního spoření

18. 5. 2011 – 18:09 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vláda opět omezila podporu stavebního spoření
O co už se rezort financí nesnažil, to je 50procentní zdanění podpory stavebního spoření za předchozí rok, které Ústavní soudci v dubnu zrušili | zdroj: NašePeníze.cz

Státní podpora maximálně dva tisíce korun ročně a úroky daněné 15procentní sazbou, tak bude zřejmě vypadat stavební spoření v roce 2012.

Změny podle informací agentury Mediafax prosadil ve středu na jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako reakci na verdikt Ústavního soudu.

Dvoutisícová hranice pro státní podporu, která představuje deset procent z naspořené částky omezené limitem 20 tisíc korun, je platná i pro rok 2011. Vláda její zavedení prosadila vloni v režimu legislativní nouze a podle Kalouskových propočtů ušetřila státnímu rozpočtu tři až 4,5 miliardy korun.

Pokud by ale ministři k žádným změnám nepřistoupili, zvýší se od příštího roku strop pro podporu v závislosti na datu uzavření smlouvy až na 4500 korun. Ústavní soud nechal totiž redukci podpory v platnosti jen do 31. prosince, když vyhověl stížnosti zákonodárců ČSSD.

Spolu se snížením podpory Kalousek také prosadil, aby byla zrušená daňová výjimka pro úroky ze stavebního spoření. Podle ministra financí je tím finanční produkt zvýhodněný a chce, aby se i na něj vztahovala 15procentní daň. Státní pokladna by si díky tomu měla přilepšit o jednu nebo až půldruhé miliardy korun.

O co už se rezort financí nesnažil, to je 50procentní zdanění podpory stavebního spoření za předchozí rok, které Ústavní soudci v dubnu zrušili s okamžitou platností. Kalousek musel proto nechat narychlo vyplatit i druhou polovinu státní podpory příslušející střadatelům za rok 2010, což stálo rozpočet 5,25 miliardy korun. Kvůli chybějícím penězům chce ministr například omezit podporu ztrátové regionální železniční dopravy a pře se o to s Asociací krajů ČR.

Vláda požádá poslance, aby se zákonem, který omezuje podporu a zavádí danění úroků z výnosů stavebního spoření, vyslovili souhlas už v prvním čtení. Takový postup ale pravděpodobně vetuje ČSSD. Cílem předkladatele je, aby novela platila od 1. ledna 2012, protože tehdy začíná rozhodné období pro výpočet státní podpory vyplácené zpětně v roce 2013.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články