Za zpoždění autobusu dostanete odškodné, nárok bude i na ubytování

1. 12. 2010 – 20:26 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Za zpoždění autobusu dostanete odškodné, nárok bude i na ubytování
Na tratích trvajících déle než tři hodiny vzniká i nárok na odškodnění ve formě občerstvení nebo ubytování, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Práva a nároky cestujících v autobusové dopravě se zvýší, rozhodli europoslanci v noci z úterý na středu, informoval poradce ČSSD Václav Mls. Cestující budou mít nově nárok na odškodnění v případě zpoždění či zrušení spoje, ale i v případě ztráty zavazadla.

Na návrhu se dohodla Evropská rada s Evropským parlamentem. "Díky této dohodě budou mít konečně cestující srovnatelnou míru ochrany. Ať už cestujete letadlem, vlakem, lodí nebo autobusem, budete mít práva na informace, odškodnění v případě zpoždění, zrušení vašeho spoje, či poškození zavazadla," vysvětlila europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Největší spor se pak prý týkal působnosti právních předpisů. Některé členské státy totiž prosazovaly hraniční vzdálenost nad 500 kilometrů, nakonec se však poslanci dohodli, že nové nařízení posiluje práva cestujících již od 250 kilometrů.

 

Cestující získají i nárok na placené ubytování

 

Na tratích trvajících déle než tři hodiny vzniká i nárok na odškodnění ve formě občerstvení nebo ubytování, pokud se odjezd zdrží o více než 90 minut. V případě, že cestujícím není dovoleno nastoupit do autobusu nebo je-li odjezd zpožděn o více než 120 minut, mohou požadovat plnou náhradu jízdenky nebo náhradní dopravu do místa určení.

Nařízení počítá i s náhradou v případě ztráty či zničení zavazadel nebo v případě smrti či zranění cestujícího. Nařízení se však nevztahuje na situace, kdy nelze komplikacím zabránit, jako v případech extrémního počasí či živelních pohrom.

Větší práva budou mít i handicapované osoby a osoby se sníženou schopností pohybu. Těmto lidem by měl dopravce zajistit bezplatnou asistenci při výstupu a nástupu do vozidla, a pokud to bude nezbytné, i bezplatnou přepravu pečující osoby. Navíc budou mít nárok na odškodnění za zpoždění na jakékoli cestě, a to i těch, které jsou kratší než 250 km.

Návrh musí potvrdit plénum Evropského parlamentu v únoru příštího roku a vstoupit v platnost by mohl již od roku 2012.

-Karolina Brožová,Mediafax

Kam dál?

- Odškodné za zkaženou dovolenou bude možná realitou

- Odškodné za zpoždění vlaků či špatný komfort - kdy máte nárok?

- Tomio Okamura: Kompenzace za zpoždění vlaku je trapná komedie

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články