Zahraniční matky vytáhly z bank v Česku 132 miliard

4. 8. 2010 – 8:28 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zahraniční matky vytáhly z bank v Česku 132 miliard
Vlastníci vytáhli z největších domácích bank 132 miliard | zdroj: NašePeníze.cz

Ta čísla jsou ohromující. Přímo zlatým vejcem se pro belgickou KBC stala ČSOB. Z té její vlastník od privatizace získal nejvíce, 62,4 miliardy korun.

Historicky nejvyšší dividendu vyplatila obchodní banka (ČSOB) majitelům letos. Z výsledku za loňský rok si KBC stáhla celý čistý zisk 17,4 miliardy korun.

Rakouská Erste získala od privatizace z České spořitelny celkem 44,2 miliardy korun. Nejvyšší dividendu inkasovala za rok 2008, tehdy jí spořitelna poslala 15,5 miliardy korun.

Zkrátka nepřišla ani francouzská Société Générale. Z Komerční banky si dosud nechala vyplatit 25,8 miliardy korun.

Sečteno dohromady – ze tří největších finančních ústavů v Česku odplynula od doby jejich privatizace do letošního roku k zahraničním majitelům úctyhodná suma 132,4 miliardy korun.

 

<%Anketa159%>

 

Platí i menší ústavy, relativně nižší částky. Například UniCredit Bank letos pošle do Itálie 2,7 miliardy korun. České banky přitom nebyly zvlášť drahé, stát je navíc před prodejem očistil. Takže na jejich privatizaci vlastně těžce prodělal. Mix přímých finančních injekcí a garancí představoval u Komerční banky 76 miliard korun, stát inkasoval čtyřicet miliard. Očista České spořitelny přišla na více než 40 miliard korun, rakouská Erste ji koupila za 19 miliard. ČSOB dostala záruku ve výši 30 miliard, prodána byla za 40,1 miliardy korun. ČSOB zároveň těžila z převzetí IPB, které z ní učinilo největší českou banku. Náklady státu na sanaci IPB dosáhly zhruba stopadesáti miliard korun.

 

TIP: Banky v létě zdraží. Jaké banky a jaké poplatky?

 

Nicméně, očista a prodej největších peněžních ústavů se z jiného úhlu pohledu Česku přece jenom vyplatila. Díky tomu, že banky prošly jistou krizí už v devadesátých letech minulého století, nezasáhla je ta nynější, při níž se finanční domy ve světě pokládaly jako domečky z karet. Ani jedna z českých bank neměla potíže s kapitálem. Zahraničním vlastníkům nelze upřít zásluhu na nutné restrukturalizaci domácího bankovnictví.

Ovšem vlastníci českých bank na tom kvůli krizi byli dost špatně. Státní injekci inkasovala KBC i Erste, francouzské Société Générale do určité míry zachránil kůži fakt, že navýšila kapitál ještě před plným vypuknutím krize, když ji o pět miliard eur připravil vlastní makléř Jérôme Kerviel.

Zvláště zatěžující je splácení pomoci pro belgickou KBC, která vrací sedm miliard eur a musí kvůli tomu rozprodávat majetek. V plánu je i prodej části akcií ČSOB na burze, definitivně se ale o termínu zatím nerozhodlo.

-Simone Radacicova, Mediafax

Kam dál?

- Banky snížily úrokové sazby u hypoték pod čtyři procenta. Kde se hypotéka vyplatí?

- Jestli zkrachuje vaše banka, do týdne máte peníze doma

- Jsou družstevní záložny výhodnější než banky?

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,190 25,310
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články