Zaměstnanecká a modrá karta: Jak ušetřit při jejich pořízení?

31. 7. 2020 – 15:06 | Komerční sdělení | Inzerce | Diskuze:

Zaměstnanecká a modrá karta: Jak ušetřit při jejich pořízení?
zdroj: NDAB Creativity/Shutterstock.com

Trh práce se aktuálně hodně mění, a to především v důsledku koronavirové pandemie. Nezaměstnanost jde nahoru a firmy často mají na výběr mezi větším množstvím uchazečů z tuzemska. Přesto se ale hodně společností neobejde bez pracovní síly ze zahraničí, a to především z Ukrajiny. Není se čemu až tolik divit, jelikož občané Ukrajiny budou vykonávat často i činnosti, které by se Čechům řešit nechtělo. Stejně tak dokážou mnohdy pracovat i za mnohem nižší mzdu. Pokud ovšem hodláte cizince zaměstnávat, měli byste mít zařízenou zaměstnaneckou nebo modrou kartu. Že nevíte, oč se jedná? Pak jste na správné adrese. Na obě tyto karty se soustředíme v následujících řádcích, a to poměrně podrobně. Poradíme, co všechno je třeba při jejich obstarání řešit.

Co je zaměstnanecká karta?

Definice zaměstnanecké karty je vcelku jednoduchá. Jedná se o druh dlouhodobého povolení pro pobyt a práci cizinců z třetích zemí. Zaměstnanecká karta prakticky umožní cizincům pracovat a také pobývat v České republice po dobu přesahující 90 dní. Zpracování zaměstnanecké karty je poměrně náročné v případě, že všechno budete řešit svépomocí. Optimální je spolehnout se na specialisty, kteří veškeré potřebné úkony zrealizují za vás.

Jaký je průběh samotného zpracování zaměstnanecké karty?

Pokud se spolehnete na specialisty, počítejte s tím, že budou řešit hned několik úkonů. V první řadě nahlásí volné pracovní místo na úřadu práce. Připraví samozřejmě kompletně všechny žádosti o zaměstnaneckou kartu podle aktuálních požadavků ministerstva vnitra České republiky. V neposlední řadou budou profesionály zajištěny také soudní překlady. Znám bude taktéž termín na zastupitelském úřadu České republiky v dané zemi. Informování budete nejenom o celém průběhu procesu žádosti o zaměstnaneckou kartu, ale také o povinnostech, které vyplývají z příjezdu cizinců do České republiky. Vy už pak budete zpravidla řešit jen pracovní oblečení, vhodnou obuv do práce a zajištění adekvátních pracovních podmínek.

Na jakou dobu se zaměstnanecká karta vydává?

Doba, na kterou se zaměstnanecká karta vydává, činí 2 roky. Jestliže budete potřebovat tuto kartu prodloužit, můžete tak učinit nejdříve 120 dnů před tím, než skončí její platnost. Nejpozději můžete prodloužení platnosti karty řešit poslední den, kdy aktuálně platí. Co se týká vyřízení této karty, dojde k němu nejpozději 60 dnů od podání žádosti.

Co je modrá karta?

Podobně jako zaměstnanecká karta je i karta modrá povolením pro cizince pocházejících z třetích zemí. Taktéž umožní cizincům pobývat a pracovat v České republice, a to po dobu delší než 90 dní. Rozdíl mezi zaměstnaneckou a modrou kartou tkví především v tom, že modrá karta je učena cizincům ucházejícím se místa vyžadující vysokou odbornost.

Doba, po kterou modrá karta platí

Modrá karta se vydává na dobu trvání v maximu 2 let. Stejně jako zaměstnaneckou ji lze prodloužit nejdříve 120 dnů před ukončením její platnosti. Učinit tak jde nejpozději poslední den platnosti karty. Cena za modrou kartu je stejná, slevové kupóny se na ni nevztahují.

Jaké podklady jsou pro vyřízení modré karty nezbytné?

Důležité je především prokázání kvalifikace a vzdělání, jež bude odpovídat dané pracovní pozici. U dokladu týkajícího se vzdělání musí dojít k nostrifikaci. Jinak u nové smlouvy bude také nutné to, aby hrubá měsíční nebo roční mzda odpovídala 1,5 násobku hrubé měsíční mzdy v České republice. Potřebovat budete také aktuálně platný výpis z trestního rejstříku a doklad potvrzující ubytování zaměstnané osoby v České republice. Bez tohoto potvrzení se zkrátka neobejdete.

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,930 22,110
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články