Změny od 1. ledna 2011: Rostou daně všem, včetně penzistů, klesá podpora

3. 1. 2011 – 21:23 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Změny od 1. ledna 2011: Rostou daně všem, včetně penzistů, klesá podpora
Sotva si stihneme zvyknout na nově platné změny, už se chystají další, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od začátku letošního roku došlo k několika poměrně významným změnám. V prvé řadě rostou daně. Mění se ale také některé sociální dávky a pravidla pro přiznání podpory v nezaměstnanosti. A v neposlední řadě roste i pojištění vkladů.

 

Dvě jistoty... jednou z nich jsou daně

 

Stát potřebuje peníze. Potřebuje je vždycky. V současném rozbujelém státním rozpočtu plném mandatorních výdajů při nízkém výběru daní sahá k jedinému řešení: zvýšení daní. Samozřejmě se snaží i šetřit, ale... to se politikům nikdy moc nechce.

Daň, která postihne každého výdělečně činného člověka v Česku, je tzv. "povodňová". Spočívá ve snížení základní slevy na poplatníka o 100 Kč měsíčně. To není nic jiného než paušální zvýšení daní o 1200 Kč ročně. Výtěžek "povodňové daně" by měl jít na pomoc s likvidací povodňových škod - tedy do jiné kapsy státem ovládaných financí.

Novinkou je zdanění platu prezidenta a exprezidenta (České republiky... např. prezidenti společností a komor byli daněni i v loňském roce). Poslanci částečně přistřihli křídla i sobě, když schválili zdanění poslaneckých náhrad. Nešli ale tak daleko, aby náhrady vypláceli jen tehdy, využívá-li je poslanec k původnímu účelu a nikoli kupříkladu ke stavbě rodinného sídla. Méně dostanou i politické strany za mandáty (o 5 %).

Vyšších daní se dočkali také penzisté. Pokud si k penzi přivydělají více než trojnásobek průměrné mzdy, budou danit i penzi.

Pro firmy (s více než 50 zaměstnanci) zaměstnávající zdravotně handicapované pracovníky (alespoň z poloviny) končí daňová úleva v podobě 50% slevy na dani z příjmů právnických osob.

Naopak 50% daně se dočkají příjemci státního příspěvku na stavební spoření za rok 2010. Se stavebním spořením se pojí další změny, z nich jedna je také daňová - končí osvobození úroků z vkladů u stavebních spořitelen od daně z příjmů. Zřejmě nejhlasitěji medializovaným úsporným opatřením vůbec je snížení státního příspěvku na stavební spoření od letošního roku.

Obdobně kontroversním daňovým opatřením je zavedení 26% srážkové daně na "sluneční energii" a další opatření v této oblasti.

Investory jistě nepotěší zavedení 5% daně i pro podílové fondy založených v jiném státě EU, Norsku nebo Islandu.

 

Práce a podnikání

 

V oblasti pracovního trhu dochází k několika přelomovým změnám. Ani stávka státním zaměstnancům nepomohla ke zrušení opatření o snížení platů o 10 %. Komu a jak mzda klesne, záleží na rozhodnutí jednotlivých úřadů. Snížení se netýká pouze učitelů.

Osekaná je podpora v nezaměstnanosti. Pokud budete chtít dát výpověď nebo se na odchodu se zaměstnavatelem dohodnete "dohodou", dostanete nižší podporu (na 45 % průměrného čistého příjmu). Za měsíce, za které dostanete odstupné, nebudete mít na podporu v nezaměstnanosti nárok vůbec (celková doba výplaty podpory se ale nezkrátí, jen se posune počátek výplaty). Jako nezaměstnaní si nebudete moci opět nic přivydělat (v loňském roce byl limit přivýdělku 4 tis. Kč, aniž by byla ovlivněna výše podpory). Pokud se ale rozhodnete začít podnikat, získáte od úřadu práce přibližně 6 tis. Kč na dobu až 5 měsíců (jednorázově) na rozjezd podnikání.

Proti práci "na černo" má působit další opatření: Dohoda o provedení práce bude muset mít pouze písemnou podobu. Dosud byla možná podoba ústní - a tak až do kontroly mohl pracovník dostávat mzdu bez odvodu daně. Pak jeho zaměstnavatel prohlásil, že se jedná o dohodu o provedení práce a nějakou daň odvedl.

Podnikatelům stát hodil další klacek pod nohy. Nejen, že neklesne nemocenské pojištění odváděné firmou za zaměstnance do státní kasy, jak bylo plánováno ještě v Janotově úsporném balíčku, bude muset navíc vyplácet nemocenskou tři týdny místo dosavadních dvou.

Podnikatel, který bude chtít být účasten nemocenského pojištění, bude muset platit nikoli 1,4 % vyměřovacího základu, ale 2,3 % (min. 92 Kč/měs.). Navíc bez státních dávek zůstane 3 týdny místo dosavadních dvou. Zároveň nebude moci upravovat svůj vyměřovací základ např. před očekávanou mateřskou - musel by zároveň zvýšit vyměřovací základ pro důchodové pojištění. A pak se úředníci diví, že si podnikatelé nemocenské pojištění neplatí...

 

Sociální podpora a důchody

 

Penze se dočkaly téměř každoroční valorizace. Základní výměra penzí vzrostla o 60 Kč, procentní výměra o 3,9 %. Upraveného výpočtu penzí se dočkají i lidé, kteří odejdou do důchodu v letošním roce. (TIP: Všechny důchody se od 1. ledna 2011 zvýší. Jak poroste ten váš?)

Významně klesl příspěvek na péči. Místo 2 000 Kč bude činit jen 600 Kč. Naopak růstu se dočkal příspěvek na bydlení.

Rodičovský příspěvek se dočká také změny. Pokud se rodič rozhodne pro zkrácenou verzi výplaty, podmínky se nemění a po dobu 2 let bude pobírat 11 400 Kč. Pro čtyřletou dobu se musí nově rozhodnout do 9. měsíce pobírání příspěvku, aby od 10. měsíce dostával jen 3 800 Kč. Do té doby pobírá stejně jako rodič s tříletou dobou čerpání - 7 600 Kč.

Omezeno je také porodné. Nově na něj mají pouze prvorodičky s příjmy domácnosti do 2,4násobku životního minima. Příjmy se berou za předcházející čtvrtletí, domácnost je započítávána již rozrostlá o nového člena. Prvorodička s jedním novorozencem dostane 13 tis. Kč, pokud má vícečata, dostane 19 500 Kč. O porodné bude muset navíc zažádat. (TIP: Porodné bude jen na první dítě, stát ušetří 1,5 miliardy )

 

Další změny? Dočkáme se...

 

Sotva si stihneme zvyknout na nově platné změny, už se chystají další. Mezi nejvýznamnější je diskutované (další) zvýšení DPH, které by mělo přijít ještě letos, a zrušení možnosti odpočtu úroků z úvěru na bydlení od základu daně z příjmů, které se zvažuje s počátkem roku příštího. A nad stavebními spořitelnami neustále visí Damoklův meč nutnosti využít i naspořené prostředky k bytovým účelům...

-Petr Zámečník, Více na Investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,400
USD 22,390 22,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články