Bojíte se současných i chystaných reforem? Víte co vás čeká?

13. 10. 2010 – 14:52 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bojíte se současných i chystaných reforem? Víte co vás čeká?
Nejtvrdší odpor průzkum zaznamenal u záměrů vlády, které omezují sociální a zaměstnanecké jistoty, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Obavy způsobují vládní návrhy na výpověď bez udání důvodu, řetězení smluv na dobu určitou nebo zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Naopak podporu má snížení platů ve veřejné sféře o deset procent, zrušení ekotendru nebo zavření některých ambasád.

Ukázal to středeční průzkum agentury STEM.

Nejvíce lidí souhlasí s úsporami, které se jich bezprostředně nedotknou. Se zrušením některých ambasád souhlasí 75 % respondentů, pro zrušení obří zakázky na likvidaci ekologických škod za 100 miliard korun je 71 % dotázaných. Podporu má i možnost pracovat na dohodu až 300 hodin ročně (73 %).

Se snížením mezd ve státní správě o 10 % souhlasí 66 % lidí.

 

TIP: Vyléčí vláda současnými kroky veřejné finance? Půlka lidí věří, že ano

 

Těsná většina je pro prodloužení maximální doby pracovního poměru na dobu určitou na pět let (51 %). Stejný podíl souhlasí i s prodloužením doby nemocenské hrazené zaměstnavatelem.

Naopak přes polovinu respondentů nesouhlasí se zkrácením výpovědní lhůty na jeden měsíc (53 %). S „povodňovou daní“ souhlasí rovněž 53 % oslovených.

 

<%Anketa215%>

 

Nejtvrdší odpor průzkum zaznamenal u záměrů vlády, které omezují sociální a zaměstnanecké jistoty. Pouze 27 % lidí souhlasí, aby zaměstnavatelé mohli zaměstnance vyhodit bez udání důvodu.

Zvýšený poplatek za pobyt v nemocnici na 100 korun vyvolal odpor u 60 % respondentů. Stejný podíl akceptuje právo zaměstnavatelů uzavírat opakovaně se zaměstnancem pracovní smlouvy na dobu určitou.

 

<%Anketa149%>

 

Většinu vládních opatření podporují stoupenci koaličních stran, zejména ODS a TOP 09. S opatřeními v oblasti zaměstnaneckých vztahů a zvýšení plateb nesouhlasí lidé, kteří se hlásí k parlamentní opozici.

-David Jareš,Mediafax

Psali jsme o reformách:

- Zvýšení DPH zdraží potraviny o 3-6 procent, pro důchodce a postižené, přijdou kompenzace

- Evropská komise podporuje reformy Nečasovy vlády

- Vytáhnou nás reformy z louže?

- Politici si snížili platy, jen soudci mají částečnou výjimku

- Na vládní úspory doplatí nejvíce prezident Václav Klaus

- Kalousek: Bez dalších škrtů to příští rok nepůjde

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články