Cigarety i tabák opět zdraží rozhodla vláda

19. 6. 2012 – 21:01 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cigarety i tabák opět zdraží rozhodla vláda
Minimální odvod z jedné cigarety na spotřební dani je letos 2,10 koruny, příští rok to bude 2,16 koruny a v roce 2014 dokonce dvě koruny a 25 haléřů. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Spotřební daň na cigarety vzroste v následujících dvou letech o 15 haléřů na kus, zvýší se také zdanění doutníků a výrazně stoupne i daň z tabáku ke kouření. Počítá s tím aspoň novela zákona o spotřebních daních, kterou v úterý podle informací agentury Mediafax odsouhlasila vláda Petra Nečase (ODS).

Minimální odvod z jedné cigarety na spotřební dani je letos 2,10 koruny, příští rok to bude 2,16 koruny a v roce 2014 dokonce dvě koruny a 25 haléřů. U doutníků a cigarillos stoupne daňové zatížení během dvou let o pět haléřů na kus. Tabák ke kouření na spotřební dani zdraží z letošních 1400 korun na kilogram na 1620 korun v příštím roce a až na 1800 korun v roce 2014.

"Změna sazeb spotřební daně z cigaret je navržena tak, aby k 1. lednu 2014 bylo dosaženo minimálních sazeb spotřební daně stanovených (evropskou) směrnicí," uvedlo ministerstvo financí jako předkladatel normy.

"Sazba spotřební daně z tabáku ke kouření byla stanovena na základě požadavku vyplývajícího z porady ekonomických ministrů, kde bylo stanoveno přiblížení sazeb spotřební daně z tabáku ke kouření na 75 procent minimální sazby cigaret v roce 2013 a na 80 procent minimální sazby cigaret v roce 2014," dodal rezort Miroslava Kalouska (TOP 09).

Novela obsahuje také změny vyplývající ze zkušeností správce daně. Úprava dále navrhuje umožnit v určitých případech použití zajištění daně na úhradu nedoplatku na všech daních. "V novele je také jednoznačně vymezen vztah zajištění daně mezi zákonem o spotřebních daních a zajišťovacími instrumenty daňového řádu," uvedlo ministerstvo.

Pravomoci správce daně mají být nově upraveny tak, aby odpovídaly daňovému řádu a zabránilo se tak duplicitám nebo případnému zúžení pravomocí správce daně.

U minerálních olejů norma zavádí vracení daně, pokud budou tyto oleje použité pro mineralogické nebo metalurgické procesy. Zpřesněné má být také vracení daně u takzvaných ostatních benzinů.

V oblasti tabákových výrobků má zákon umožnit, aby mohl odběratel požádat pověřený celní úřad o snížení úhrady hodnoty tabákových nálepek při jejich odběru nebo o snížení zajištění hodnoty tabákových nálepek při jejich odběru. Norma stanovuje podmínky a způsob, jakým může odběratel o takové snížení žádat, a také je stanovená výše snížení úhrady nebo zajištění.

Novela upravuje koncepci právní úpravy správních deliktů s cílem jejího zpřehlednění. Úprava rozděluje správní delikty na přestupky fyzických osob a správní delikty právnických nebo podnikajících fyzických osob.

Materiál upravuje také zákon o Celní správě České republiky, a to v souvislosti s úpravou pravomoci kontrolovat poštovní zásilky a s některými dalšími dílčími úpravami technického charakteru.

Novela má začít účinkovat až na vybraná ustanovení od 1. ledna 2013. Nejdřív s ní musí ale souhlasit parlament a podepsat ji prezident.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,430
USD 22,190 22,370
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články