Čtvrtina Čechů neví co dělat, když se dostane do finanční tísně

5. 1. 2011 – 20:09 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Čtvrtina Čechů neví co dělat, když se dostane do finanční tísně
Většina mladších třiceti let si pravidelně ukládá část svého příjmu stranou, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Téměř čtvrtina Čechů (23 procent) je ve vztahu k finančním produktům a financím obecně zranitelná, kdyby se dostali do finanční tísně, tak by nevěděli, co mají dělat. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu agentury STEM/MARK pro ČSOB.

Průzkum dělí Čechy podle jejich vztahu k finančním produktům a financím obecně na pět základních typů: Sebevědomí (25 procent), Zranitelní (23 procent), Opatrní (20 procent), Nadějní (19 procent) a Lehkovážní (13 procent).

Nejvíce ohroženou skupinou lidí jsou Zranitelní a Lehkovážní. Při ztrátě pravidelného příjmu by tito lidé nedokázali pokrýt své měsíční životní výdaje. Kdyby se dostali do finanční tísně, nevěděli by, co mají dělat. "Oba typy se přitom klasifikují ze zcela rozdílných sociálních vrstev. Zatímco Zranitelní jsou nejčastěji lidé starší 60 let s nižším vzděláním, Lehkovážní jsou lidé z vyšších příjmových skupin do 44 let věku," poznamenala manažerka společenské odpovědnosti ČSOB Pavlína Folovská.

 

TIP:  Rozumíte financím? Pro 8 procent čechů je to neznámý svět

 

Osobní čistý měsíční příjem Zranitelných se nejčastěji pohybuje v rozmezí pět až deset tisíc korun. "Protože se však jedná především o seniory, kteří mají omezené možnosti přivýdělku, a po dobu svého ekonomicky aktivního života si nevytvořili prakticky žádnou finanční rezervu, visí nad nimi neustále Damoklův meč chudoby," podotkla Folovská.

 

<%Anketa219%>

 

Jak už naznačuje název skupiny Lehkovážných, přístup těchto lidí k financím je značně "volný". O svých penězích ani o finančních produktech či poplatcích nemají přehled. Nedělá jim problémy vzít si úvěr, ale své finanční závazky plní, jen když to od nich nevyžaduje omezování se. "Nepřekvapí tedy, že si nevedou přehled příjmů a výdajů, nesestavují si rodinný rozpočet a že pravidelné spoření je pro ně neznámým pojmem," uvedla Folovská.

 

TIP: Úvěry a půjčky: Nemáte na splátky? Jednejte s bankou!

 

Opatrní jsou nejčastěji lidé starší 60 let, vyučení, se středním příjmem. Pravidelně si odkládají část svého příjmu stranou, vedou si detailní přehled příjmů a výdajů a sestavují si rozpočet domácnosti. Ze spořicích produktů nejčastěji využívají termínovaný vklad, spořicí účet a vkladní knížku.

Skupinu Nadějných tvoří lidé mladší 30 let, většinou se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním. "Často jde o lidi, kteří dosud nemají rodinu, a tak překvapí, že většina z nich si pravidelně ukládá část svého příjmu stranou. Právě díky tomu by při výpadku příjmu více než polovina z nich byla schopna pokrývat životní náklady déle než tři měsíce," přiblížila tuto skupinu Folovská a dodala, že charakteristické pro Nadějné také je, že své finance spravují většinou přes internet.

 

Seběvědomí lidé mají přehled

 

Z hlediska finanční gramotnosti a zodpovědnosti v oblasti financí jsou nejvýše postavenou skupinou Sebevědomí. Tito ekonomicky aktivní lidé, jejichž příjmy se často pohybují v nejvyšší kategorii, mají nejvíce základních bankovních, spořicích i pojišťovacích produktů a pravidelně si odkládají část peněz.

-Filip Sušanka, MED

Kam dál?

- Finanční gramotnost Čechů je špatná, nerozumí tomu, co podepisují

- Vláda chce naučit lidi jak se finančně zajistit na stáří

- Finanční vzdělávání na ZŠ má výsledky - má být povinné?

- Češi si hlídají míru svého zadlužení  

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,420 24,540
USD 22,900 23,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články