Daň na sladké nápoje je prý úspěšná. Zavede se v Česku?

17. 7. 2018 – 9:07 | Naše peníze | red | Diskuze:

Daň na sladké nápoje je prý úspěšná. Zavede se v Česku?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Rok po zavedení tzv. cukrové daně v Katalánsku konzumace sladkých limonád skutečně klesla, informovala španělská spotřebitelská organizace OCU. Přispěly k tomu i další faktory.  

Zhruba přes rokem byly v Katalánsku zdaněny sladké perlivé nápoje. Cílem bylo snížit spotřebu nezdravého pití. OCU vnímá takové silové kroky značně skepticky. Trvá na nutnosti změnit stravovací návyky obyvatel jinými způsoby. Daň je nízká a skoro neznatelná – zhruba 3 centy na jednu plechovku. Podle OCU nemá smysl daňově zatěžovat pouze nápoje slazené cukrem. Snížení obsahu cukru znamená více umělých sladidel. Výrobek je tak stále nadmíru sladký a závislost na sladké to nijak neřeší. Důležitější je měnit chutě a postupně tak dospět k menší poptávce po přeslazených výrobcích.

Přesto se ukázalo, že daň možná pomáhá. Předběžné výsledky společného průzkumu ústavu Národní školy veřejného zdraví a OCU svědčí o snížení pravidelné konzumace sladkých perlivých nápojů o 25 % od jejího zavedení. Podle zjištění nebyly tyto výrobky v domácnostech nahrazeny jinými slazenými nápoji, kterých se daň netýká. Pozoruhodné je, že průměrná cena dodatečně zdaněných nápojů stoupla dvakrát více, než by předpokládala samotná daň.

Katalánský plán na zlepšení složení potravin a nápojů tamějšího úřadu pro otázky spotřebitelů, bezpečnost potravin a stravování AECOSAN má podobný cíl jako cukrová daň – snížit nezdravost potravin zredukováním obsahu tuků, cukrů a soli, aniž by vzrostl počet obsažených kalorií – a zahrnuje mnohem více výrobků.

Připomeňme však, že jak v Katalánsku, tak u nás je nejjednodušší kontrolou obsahu naší stravy používání čerstvých ingrediencí a konzumace dostatečného množství ovoce, zeleniny, obilovin nebo ryb.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články