Letíte za teplem? Zpoždění letu vám může zaplatit letenku

- Spotřebitelé autor: Martin Slapnička

Máte rádi léto, a proto i v zimě vyrážíte za teplem? A věděli jste, že odškodnění za zpoždění nebo zrušení letu se může pohybovat ve stejné výši jako cena letenky do exotických destinací? Ano, je tomu skutečně tak! Finanční kompenzace za zpožděný nebo zrušený let, kterou stanovuje směrnice EU, může být až 16 000 Kč na osobu, což odpovídá například ceně letenky na Filipíny. Jak to funguje?

Ilustrační foto: Letiště

Ilustrační foto: Letiště , zdroj: freeimages.com

Odškodné za zpoždění letu

Pokud má Váš let na svém příletu více než 3 hodiny zpoždění a zpoždění nebylo způsobeno mimořádnou okolností (počasí, stávka na letišti, politické nepokoje v zemi), máte nárok na odškodnění, které stanovuje nařízení Evropské unie. Výše odškodnění se určuje podle toho, kam letíte.

  • 250 € - pokud letíte blíže než 1500 km (např. Praha – Řím, Praha – Barcelona)
  • 400 € - pokud letíte od 1500 do 3500 km (např. Praha – Ankara, Praha – Káhira)
  • 600 € - pokud letíte dále než 3500 km (např. Praha – Bangkok, Praha – Rio de Janeiro)

Odškodnění za zpoždění nebo zrušení letu jsou povinny vyplácet všechny aerolinky, které sídlí na území EU, případně Norska, Islandu a Švýcarska, nebo z Evropy odlétají.

Odškodnění za zrušení letu

Odškodnění za zrušený let je přibližně stejně vysoké, jako kompenzace za zpoždění. Získat můžete 250, 400 nebo dokonce až 600 € (cca 16 000 Kč). Dopravce je navíc povinen Vám vrátit peníze za letenku.

Nárok na finanční kompenzaci Vám nevzniká pouze ve chvíli, když je Váš let zrušen dříve než 14 dní před odletem, nebo když Vám dopravce nabídne jinou přijatelnou variantu letu (například o hodinu později jiným letadlem).

Jak odškodnění získat? Máte 2 možnosti

  1. Žádejte sami leteckou společnost o odškodnění.
  2. Předejte případ některé společnosti, která za provizi vše vyřídí za Vás.

Tagy: Dovolená cestování letenky odškodné zpoždění letu zrušení letu

Zdroje: VašeNároky.cz