Levné hypotéky končí

22. 11. 2017 – 15:30 | Hypotéky | Martin Slapnička | Diskuze:

Levné hypotéky končí
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během desátého měsíce se vyšplhaly na 2,1 procenta. Kvůli zvýšení základních sazeb Českou národní bankou začátkem listopadu úrokové sazby nejspíš v příštích měsících nadále porostou.  

Během října si lidé sjednali 8 667 hypotečních smluv, což je o 432 více, než v září. V meziročním srovnání počet smluv poklesl, a to o 817. V říjnu loňského roku lidé podepsali 9 484 smluv o hypotečním úvěru. Objemy v desátém měsíci také vzrostly a vyšplhaly se na 17,940 miliard korun. V září byly objemy nižší o 847 milionů korun. V meziročním srovnání jsou objemy o 845 milionů také nižší.

Budou sazby zase kolem pěti procent?

Průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu nadále potvrzují, že si banky jako reakci na zvyšování základních sazeb ČNB zvolily pomalé promítání utahování měnové politiky do hypotečních úvěrů. Každé další zvýšení sazeb ČNB však přinese vyšší reakci bank, a pokud bude mít ČNB repo sazbu do 2 let na úrovni okolo 3 %, které nedávno zmínil guvernér ČNB, čekaly by nás v té době i u hypotečních úvěrů sazby, na které jsme byli zvyklí před 10 lety,“ uvádí Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Po představu, v říjnu roku 2007 byla průměrná úroková sazba 5,24 procenta a sazby postupně rostly až do roku 2008, kdy v srpnu tohoto roku dosáhly vrcholu 5,82 procenta.

Poslední dva měsíce klesá průměrná výše hypotečního úvěru. Klienti bank si půjčují mně, ale průměrná hypotéka pod dva miliony klesla naposledy přesně před rokem. V říjnu letošního roku si lidé půjčovali v průměru 2 069 946 korun.

Novinky na hypotečním trhu

Na začátku listopadu Česká národní banka (ČNB) již podruhé v letošním roce zvýšila základní úrokové sazby. První růst nijak zvlášť patrný nebyl a banky se do zdražovaní příliš nehrnuly. Dopad dalšího zvýšení sazeb bude mít znatelnější následky.

Zvýšení úrokových sazeb u hypoték na sebe nenechalo dlouho čekat. Hned pár dní po zvýšení sazeb ČNB zdražila svoje hypotéky Česká spořitelna. Týden po události ji následovala UniCredit Bank, Komerční banka, Sberbank i Hypoteční banka. Sehnat hypoteční úvěr pod dvě procenta bude brzy pravděpodobně problém.

Tabulka 1: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex říjen 2017

Doba fixace Všechny fixace
Fincentrum Hypoindex 2,1  %
Změna oproti minulému období (b.p.) 6
Počet nových hypoték 8 667
Objem nových hypoték 17,940 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky 2 069 946 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 20 let 5 106 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 15 let 6 480 Kč
Účelovost úvěrů  
Podíl úvěrů na koupi 61 %
Podíl úvěrů na výstavbu 19 %
Podíl ostatních úvěrů 20 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka.

 

-Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články