Může zaniknout až čtvrtina obchodů, varuje předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu

3. 5. 2021 – 7:09 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Může zaniknout až čtvrtina obchodů, varuje předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Pokud nezačnou lidé utrácet, může zaniknout až 25 procent obchodů, uvedl v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize Prima prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Posunutí otevření maloobchodů o týden na 10. května podle něj přinese mnoha prodejnám značné škody. Také podle epidemiologa Romana Prymuly a šéfa poslanců TOP 09 Vlastimila Válka by se mohla některá opatření rozvolnit již dříve.

„Počítali jsme s tím. Začínali jsme slibem rozvolnění 26. 4., pak 3. 5. a teď bez vysvětlení se to posunulo,“ řekl Prouza. Zanikne podle něj minimálně desetina obchodů. I týden například pro prodejny znamená, že je mnohem méně pravděpodobné, že vyprodají zlevněné zimní zboží. Vláda navíc podle něj již dříve odřekla obchodům přístup k některým kompenzačním programům.

Lidé také podle Prouzy více šetří, na což prodejny doplatí. „Často to bude na malých městech, což se nenahrazuje snadno,“ uvedl. Prymula a Válek se shodli na tom, že malé obchody nepředstavují z hlediska šíření epidemie koronaviru velké riziko. Naopak v supermarketech se lidé mohou více kumulovat na jednom místě.

Obchody se podle dřívějšího vyjádření svazu staly nevinnými oběťmi krize, na které vláda neustále zapomíná. Přitom nikdy nebyly ohniskem nákazy koronaviru. Ankety na facebooku jsou pro rozhodování vlády zřetelně důležitější než doporučení odborníků, uvedl Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR ve čtvrtek.

Všechny obchody se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou smět otevřít od 10. května. Vládní představitelé přitom dříve mluvili o tom, že by provoz mohly obnovit k 3. květnu. Podmínkou ovšem byl pokles počtu nakažených koronavirem za posledních sedm dní pod 100 na 100 tisíc obyvatel. Podle Havlíčka se na požadovanou hranici do pondělí nedostane.

V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody, jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Podle Havlíčka zůstává uzavřena čtvrtina prodejen.

Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci, kvůli špatné epidemické situaci se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,500 22,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články