MZe: Spotřební daň na víno nemá smysl

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

V posledních dnech proběhla médii informace o plánovaném zavedení spotřební daně na víné. Ministerstvo Zemědělství (MZe) nesouhlasí s navrhovaným zdaněním vína, situace by měla zůstat taková, jaká je v současnosti.  Vybraná daň by pro státní rozpočet nebyla v žádném případě zásadním příjmem.

Zatížení touto daní by vedlo ke zdražení a tím by zvýhodnilo zahraniční levná vína, Foto:SXC

Zatížení touto daní by vedlo ke zdražení a tím by zvýhodnilo zahraniční levná vína, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Navrhovaná daň je totiž bezvýznamná pro dovozová, ale významná pro domácí vína. Nové zdanění by zejména malým vinařům způsobilo existenční problémy.

Zatížení touto daní by vedlo ke zdražení a tím by zvýhodnilo zahraniční levná vína, která často obsahují více alkoholu a přitom zdaleka nejsou tak kvalitní, jako vína z Čech a Moravy.

Když pomineme, jaký by to mělo dopad na zdraví spotřebitelů, otevřelo by zdražování vín prostor pro nelegální trh a daňové úniky. Přitom čeští vinaři sami odvádějí příspěvky do Vinařského fondu, který podporuje marketing vína, rozvoj turistiky a informuje veřejnost o vinohradnictví. Tím nejenom rozvíjejí celou krajinu, ale i posilují tradiční zaměstnanost na venkově a to velmi často v oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost.

Tagy: daně víno spotřební daň