Nastává otázka: Chcete jíst české potraviny, nebo ty levnější?

15. 2. 2011 – 9:56 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nastává otázka: Chcete jíst české potraviny, nebo ty levnější?
Téměř polovina másla prodaného v řetězcích není česká, stejně je to i u vajec, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Prodávané potraviny v českých řetězcích nejsou vždy jen českého původu, například másla českého původu prodávají řetezce jen 57,1 procenta, česká vejce se pak na tržbách podílí 58,1 procenta.

Vyplývá to z výsledků šetření, které v úterý zveřejnil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR).

Vejce zahraničního původu se na tržbách českých obchodních řetězců podílí 24,4 procenta, 17,5 procenta pak zaujímají vejce s obecným označením "vyrobeno v EU". Mezi jednotlivými řetězci jsou však podle SOCR velké rozdíly.

Mléko českého původu se na tržbách podílí průměrně 91,9 procenta, a to ve všech sledovaných tučnostech. U plnotučného mléka je tento podíl největší - 95,8 procenta, u polotučného a nízkotučného pak podíl českého mléka dosahuje 90 procent. "U mléka však nelze poznat, zda se na českém výrobku při výrobě nepodílela částečně i zahraniční surovina," upozornil SOCR.

Téměř sto procent kuřat a kuřecích dílů chlazených vzduchem je českého původu. Pouze jeden řetězec podle šetření prodává kuřata chlazená vodou, u kterých se podíl na tržbách dělí na 60 procent ku 40 procentům ve prospěch českých kuřat. U mražených celých kuřat se česká drůbež podílí na tržbách 81,8 procenta, mezi mraženými kuřecími díly je český podíl 64,1 procenta. "I zde jsou však patrné rozdíly mezi řetězci, u jedné firmy je například veškerý mražený kuřecí sortiment pouze zahraničního původu," poznamenal SOCR.

Zjistit původ u vepřového masa bylo mnohem složitější. Pouze čtyři řetězce jednoznačně identifikovaly původ masa, přičemž u tří z nich byly všechny druhy vepřového masa stoprocentně české. Pátý řetězec identifikoval v průměru 25procentní podíl českého vepřového na tržbách, u zbývajícího masa původ neoznačil. Další respondenti původ vepřového masa neuvedli vůbec.

Šetření prováděla Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze v sedmi řetězcích (čtyři hypermarketové, jeden supermarketový, jeden diskontní a jeden velkoobchodní).

Podle Václava Klause, nemá Český stát na rozhazování, takže myšlenky, že by se speciálně do farmářství dávaly dotace a všude jinde se škrtalo, tak tudy cesta vést nemůže. Prohlásil to dříve při své návštěvě kozí farmy v Ratibořicích na Vysočině.

 

<%Anketa243%>

 

České zemědělce trápí nižší dotace, než jaké dostávají jejich kolegové v okolních zemích. Prezident však vyloučil jakoukoli další podporu od státu, který se snaží hledat spíše úspory. "A že by Evropská unie měla najednou více peněz, taky to nevidím," odmítl myšlenku na dotace z Bruselu.

Jestli a jak se bude dařit českým zemědělcům je tak na konečném rozhodnutí českých spotřebitelů. Podpoříme naše zemědělství, nebo musíme šetřit v rodinných rozpočtech a budeme kupovat ty zahraniční - levnější?

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,450
USD 23,110 23,290
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články