Od března chtělo testovat 84 procent firem. Ještě před nařízením vlády

3. 3. 2021 – 6:50 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od března chtělo testovat 84 procent firem. Ještě před nařízením vlády
Zaměstnanci se budou testovat i sami. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Testování zaměstnanců samovyhodnocovacími testy plánovalo od 1. března spustit 84 procent firem. Chtěly tak učinit ještě dříve, než jim to jako povinnost nařídila vláda. Téměř polovina firem navíc v předchozích měsících své zaměstnance ve velkém testovala ve zdravotnických zařízeních. Ukázal to aktuální průzkum Svazu průmyslu, kterého se ještě před pondělním nařízením vlády o povinném testování v podnicích zúčastnilo 211 firem. 

Vláda nařídila firmám povinné testování zaměstnanců v pondělí večer. Od 3. března se tato povinnost týká velkých firem nad 250 zaměstnanců. Od 8. března musí začít testovat pracovníky i střední firmy od 50 zaměstnanců.

„České průmyslové firmy si jsou vědomy vážnosti situace. Ještě v době, kdy se o povinném testování nemluvilo, se rozhodlo 84 procent firem bez ohledu na velikost spustit testování pracovníků samovyhodnocovacími testy. Kdyby vláda jejich použití schválila dříve, mohlo se ve firmách testovat v mnohem větší míře už dávno,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák.

Do začátku března testovalo své zaměstnance 45 procent firem podle dříve platných pravidel, kdy odběr vzorků mohli provádět jen vyškolení zdravotničtí pracovníci. Řada z nich to dlouho dělala na své náklady.

Čtvrtina z firem, které už testovaly, v průzkumu uvedla, že narážela na nedostatečnou kapacitu zdravotnických zařízení. Dvě pětiny firem byly připravené s testováním začít. Tři čtvrtiny z nich uvedly, že čekaly, až vláda umožní jednodušší testování samovyhodnocovacími testy. Pro část firem bylo totiž příliš komplikované zřizovat testovací centrum v podniku podle předchozích pravidel.

S povinností souhlasí

Dvě třetiny průmyslových firem souhlasí s tím, aby testování ve firmách bylo povinné. „Zhruba čtvrtina firem, které už dříve začaly testovat zaměstnance, tvrdí, že pracovníci na testy chodit nechtějí. Proto opakovaně upozorňujeme, že není dořešená legislativa, která by dovolovala firmám testovat své zaměstnance povinně. A to není triviální věc,“ upozornil viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj.

Klíčové pro start povinného testování bude dostatek testů na trhu. Firmy mají od pondělí možnost nakupovat samoodběrné, samovyhodnocovací testy. Minimálně dva až tři dny trvá, než dodavatel testy nabalí, pošle a firmy je u sebe připraví k použití. Ve středu proto budou podle Rafaje testy pravděpodobně ještě na cestě.

„Mezi našimi členy pozorujeme, že je objednávají ve velkém. Zatím od nich nemáme zpětnou vazbu, že by testy nebyly. Zaznamenali jsme, že se testy vyprodaly například u konkrétního dodavatele nebo že byl konkrétní dodavatel zahlcený logistikou předchozích objednávek. Největší problém je logistika, jak je co nejrychleji dostat k zaměstnavatelům,“ dodal Rafaj.

Svaz průmyslu a dopravy firmy upozorňuje, aby při výběru testů nesledovaly pouze cenu, ale především jejich certifikovanou kvalitu, citlivost a spolehlivost. Stát bude firmám na jeden test přispívat částkou 60 korun. S takto nízkou kompenzací není podle průzkumu spokojeno 84 procent firem. Ceny testů se totiž pohybují nad touto hranicí.

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články