Odhadnut vývoj ekonomiky je obtížné, letošní cenu vyhrála švýcarská Swiss Life

- Zahraniční autor: Martin Slapnička

Tým ekonomického výzkumu Swiss Life Asset Managers vyhrál letošní Forecast Accuracy Award (FAA) za Švýcarsko. Ve vzorku více než 15 účastníků naše prognózy nejlépe předpovídaly konečné výsledky v roce, kdy byly hospodářské údaje silně ovlivněny rozhodnutím Švýcarské národní banky (SNB) zrušit politiku minimální hladiny měnového kurzu.

zdroj: Swiss Life Select

Consensus Economics, přední světová organizace zabývající se ekonomickými průzkumy, oznámila, kdo obdrží její "Cenu za nejpřesnější ekonomický výhled" – Forecast Accuracy Award za rok 2015.

Program FAA oceňuje úspěchy vybrané skupiny odborných hospodářských prognostiků daných zemí, kteří nejpřesněji předpověděli chování růstu HDP a inflace spotřebitelských cen u zemí, na něž se zaměřili během daného prognostického cyklu trvajícího 24 měsíců.

TIP:  Swiss Life Select představuje reference a zkušenosti

Hlavní ekonom Marc Brütsch říká: Za náš úspěch částečně vděčíme tomu, že jsme měli obezřetnou prognózu růstu již během roku 2015 před krokem švýcarské národní banky. Hraje zde roli tedy i štěstí. Je však také velmi zajímavé si všímat, že náš základní scénář očištěný o inflaci a růst HDP po měnovém šoku vyšel dobře. Okamžitě po 15. lednu jsme během roku 2015 očekávali průměrný kurz vůči euru ve výši 1,05 a žádnou recesi. A to je také to, co nastalo.“

Předpovědi pro růst HDP ve Švýcarsku pro letošní rok a rok 2017 od Swiss Life Asset Managers i nadále zůstávají níže, než odhadují analytici jiných společností, protože tým ekonomického výzkumu ve Swiss Life vidí v oblastech jako jsou soukromá spotřeba, stavební činnost a také vládní výdaje zmírňující dynamiku. Prognóza inflace je velmi nejistá kvůli významnému kolísání cen ropy v nedávné době. Swiss Life Asset Managers očekává, že meziroční míry inflace se navrátí do kladného pásma do posledního čtvrtletí roku 2016.

Tagy: hdp ekonomika Švýcarsko Swiss Life odhad ekonomiky

Zdroje: Swiss Life Select