Operátoři zlevňují velkoobchodní ceny LTE. Klesnou ceny i pro uživatele?

27. 2. 2017 – 10:09 | Věda a technika | Martin Slapnička | Diskuze:

Operátoři zlevňují velkoobchodní ceny LTE. Klesnou ceny i pro uživatele?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages

Operátoři pod pohrůžkou regulátora konečně přistoupili ke zlevnění velkoobchodních cen LTE. Stávající výše cen neodpovídala požadavkům aukce frekvencí z roku 2013. K plnohodnotné konkurenci virtuálních operátorů v nabídce LTE připojení však nově stanovené ceny zdaleka nestačí.

V rámci naší výzvy mobilním operátorům ke změně cenové politiky, o které jsme informovali v uplynulých dnech, jsme operátory vyzvali mimo jiné také k naplnění výzvy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), jíž regulátor operátorům O2 a Vodafone pohrozil odebráním frekvencí k provozování sítí LTE, nesníží-li výši velkoobchodních cen LTE. Až pohrůžka odebrání frekvencí donutila operátory jednat v souladu s podmínkami, ke kterým se při aukci v roce 2013 zavázali.

Jednou z podmínek aukce byl i požadavek stanovení velkoobchodních cen ve výši, která virtuálním operátorům umožní nabídnout svým zákazníkům tarify za ceny konkurenceschopné velkým operátorům, tedy O2, T-Mobile a Vodafone. Podle ČTÚ by se měly velkoobchodní ceny dat pohybovat ve výši 0,10 – 0,15 Kč/MB. Operátor O2 přitom v minulosti nabízel data virtuálním operátorům za cenu 0,43 Kč/MB. U Vodafonu cena za 1 MB odpovídala částce 0,29 – 0,51 Kč, a to v závislosti na počtu aktivních SIM karet. Taková výše cen však virtuálním mobilním operátorům bránila nabízet svým zákazníkům datové služby za přijatelné ceny. Ve skutečnosti ani žádný z nich neměl nabídku LTE dat ve svém ceníku, protože jejich cena by byla pro koncové zákazníky velmi nevýhodná. Tato situace ve výsledku působí újmu právě spotřebitelům, kteří přicházejí jak o možnost alternativy při výběru mobilního operátora, tak o soustavné zlepšování služeb ze strany operátorů, kteří nemají k takovému chování v současné době žádnou motivaci.

Na základě pohrůžky ČTÚ operátoři nyní ke snížení cen konečně přistoupili. V ceníku O2 se u velkoobchodní ceny mobilních dat nově objevuje částka 0,151 Kč/MB, u Vodafonu pak 0,0908 Kč/MB. Cenová nabídka T-Mobile ve výši 0,28 Kč – 0,46 Kč/MB, v závislosti na počtu aktivních SIM karet, je pak podle regulátora překvapivě v pořádku, a tyto ceny tak zůstaly od loňského roku beze změny.

Pyrrhovo vítězství na trhu telekomunikačních služeb

Toto snížení cen však nekonkurenční prostředí českého telekomunikačního trhu zdaleka neřeší. Velkoobchodní ceny dat zůstávají stále vyšší než ceny, za které velcí operátoři nabízí data svým konečným zákazníkům. Virtuální operátoři tak logicky nejsou schopni nabídnout konkurenceschopné tarify. U T-Mobilu například pořídí běžný zákazník 1,5 GB mobilních dat za cenu 349 Kč (v přepočtu 0,23 Kč/MB), přičemž virtuální operátor musí T-Mobilu za 1 MB zaplatit částku ve výši 0,28 Kč – 0,46 Kč/MB, v závislosti na počtu aktivních SIM karet. Podobně u O2 zaplatí běžný zákazník za 5 GB dat 549 Kč (v přepočtu 0,11 Kč/MB). Virtuální operátoři však nakupují data od O2 za cenu 0,15 Kč/MB. U Vodafonu je pak velkoobchodní cena mobilních dat nižší než ta maloobchodní. Nicméně, přihlédneme-li k maržím, které musí virtuální operátoři za umožnění přístupu k síti platit, zůstává pro ně i jejich zákazníky současná výše velkoobchodních cen stále velmi nevýhodná. Dá se tedy předpokládat, že si spotřebitelé budou muset na výhodnější LTE tarify od virtuálních operátorů ještě nějakou chvíli počkat.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články