Pět výhod stárnutí

30. 3. 2017 – 9:34 | Penze | Martin Slapnička | Diskuze:

Pět výhod stárnutí
Ilustrační foto | zdroj: Swiss Life Select

Staří, chudí a sami? Naopak. Studie ukazuje pozitivní stránku stárnoucích společností. Z demografické přeměny by mohlo těžit i životní prostředí.

Rizika stáří jsou všem dobře známá: Slabé důchodové systémy, stoupající náklady na zdraví a klesající hospodářský růst – stárnutí v průmyslových zemích nás zkrátka staví před obrovské výzvy. Je ale situace opravdu tak špatná? Nemá náhodou šedivění populace i pozitivní dopad? Právě této otázce se věnoval tým vědců z Max-Planck, mezinárodního institutu pro aplikovanou systémovou analýzu washingtonské univerzity.

TIP:

Penzi nám zpříjemní drony a jiné technologie

Jak budete trávit důchod? Představy a realita se rozcházejí

Ve studii The Advantages of Demographic Change after the Wave: Fewer and Older, but Healthier, Greener, and More Productive se vědci zaměřili na potenciál demografické přeměny na příkladu Německa. V zemi s průměrným počtem narozených dětí 1,4 a věkovým mediánem 46,2 let se podíl osob starších 65 let v příštích dvou desetiletích zvýší z dnešních 21 % na celou třetinu.

Studie zkoumala společenské dopady až do roku 2050 a došla k překvapivému výsledku. Se zohledněním všech demografických faktorů by nástup starší společnosti mohly doprovázet i možné výhody: 

1. Budeme ekologičtější

Starší lidé méně konzumují a vedou sedavější způsob života než ti mladší. Vědci vycházejí z toho, že starší a menší populace bude produkovat významně méně CO2, což by mělo zamezovat oteplování klimatu. Udrží-li si senioři dnešní konzumní chování, mohly by emise v příštích třech desetiletích dokonce klesnout na úroveň před rokem 1950.

2. Budeme zdravější

Zvýší se nejen očekávaná doba dožití, ale i počet let, ve kterých budeme žít zdravěji. Podle studie se bude německý občan v roce 2050 těšit průměrně v 80 procentech svého života dobrému zdravotnímu stavu. Dnes je to pouze 63 procent, v budoucnu budou tedy mít lidé větší šanci na dlouhý a zdravý život.

3. Budeme produktivnější

Stárne stále více lidí s vysokým ukončeným stupněm vzdělání. V roce 2008 mělo v Německu ukončený vyšší stupeň vzdělání okolo 20 procent osob starších 50 let, po roce 2050 to podle studie bude 34 procent. Lepší vzdělání, delší zdravý život a k tomu více žen v pracovním procesu. Tak by mohly být kompenzovány ztráty produktivity způsobené úbytkem pracovních sil.

4. Budeme mít vyšší kvalitu života

Poměr času stráveného v práci či domácími pracemi se zmenší ve prospěch volnočasových aktivit. Tím, že poměr doby strávené prací klesne do poloviny století z 14,5 na 11,9 procent, nám podle studie zbyde více volného času. A také více času na děti a vnoučata, což může pozitivně ovlivnit vztahy mezi generacemi.

5. Budeme mít více peněz

Majetek rodičů bude rozdělen mezi méně dětí. Z toho budou profitovat hlavně mladší generace, které ale současně budou mít tendenci vydělávat méně peněz. Dědictví by tak mohlo vylepšit důchody nebo finančně pomoci dětem.

 

„Budoucnost není světlá. Rozhodně ale není tak temná, jak se může zdát. Máme možnost mnohé změnit“

Fanny Klugeová, vědkyně z institutu Maxe Plancka v Rostocku

Jak velké budou dopady demografické změny, to dnes nemůže nikdo s jistotou říci. A vědecký tým si to uvědomuje. „Měli bychom začít tím, že budeme diskutovat o potenciálu a přizpůsobení naší společnosti. Budoucnost nemusí být tak temná, jak je často popisována, mámě šanci mnohé změnit,“ vysvětluje Fanny Klugeová, spoluautorka a vědkyně v institutu Max-Planck v Rostocku.

Zdroje:
Swiss Life Select, žijemedéle.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články