Příjmy z pronájmu bytu musíte zdanit a nájemník vás musí udat!

23. 2. 2010 – 6:24 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Příjmy z pronájmu bytu musíte zdanit a nájemník vás musí udat!
Příjmy z pronájmu bytu musíte zdanit, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Přestože většina pronajímatelů své příjmy z pronájmu přiznává, někteří pronajímatelé na tuto povinnost zapomínají. Dost tím ale riskují. Neuvědomují si, že někteří nájemníci mají přímo povinnost příjmy pronajímatele finančnímu úřadu udat. A musejí dokonce uvést, kdy a kolik majiteli bytu zaplatili.

O koho se jedná a proč to musí udělat?

 

Tato povinnost se skrývá v § 34 odst. 5 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků.

Zákon zde poněkud kostrbatě určuje povinné osoby jako „právnické osoby a fyzické osoby mající příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti nebo z pronájmu, které provádějí úhrady fyzickým osobám za jejich jinou samostatně výdělečnou činnost nebo za pronájem a z těchto úhrad nesrážejí daň...“.

 

<%Anketa3%>

 

Pokud je tedy nájemcem vašeho bytu právnická osoba nebo fyzická osoba s živnostenským listem a souvisejícími příjmy (a tuto definici splňují jak stovky tisíc podnikatelů, tak další statisíce zaměstnanců, kteří při zaměstnání něco prodávají či vytvářejí), nájemce je povinen zaslat každý rok finančnímu úřadu oznámení o tom, kolik vám zaplatil za pronájem.

(Oznámení posílat nemusí jen v případě, kdy nájem činí méně než 40 000 Kč za celý rok.)

V oznámení musí uvést:

* vaše jméno
* vaše bydliště, případně místo podnikání
* vyplacenou částku
* den úhrady
* důvod úhrady

Uvedení nájemci potom mají za úkol odeslat toto oznámení místnímu finančnímu úřadu do 15. února po skončení kalendářního roku, v němž byla úhrada provedena.

Povinnost odeslat toto oznámení je zajištěna i hrozbou pokuty: Zákon uvádí, že „tomu, kdo nesplní ve stanovené lhůtě povinnost nepeněžité povahy vyplývající z tohoto nebo zvláštního daňového zákona nebo uloženou rozhodnutím podle tohoto zákona, může správce daně opakovaně uložit pokutu až do celkové výše 2 000 000 Kč.“

 

<%Anketa24%>

 

Neplacení daní je sice považováno v mnoha zemích za národní sport, protože ale existují daňové paušály či možnost uplatnit do daňových výdajů i úroky, odpisy a další položky, každý pronajímatel má možnost své daňové povinnosti legálně optimalizovat.

Nemusí proto vůbec riskovat, že finanční úřad postupně shromažďuje přehled o nepřiznaných příjmech... a spočítá mu z nich daně za tři roky nazpět, včetně penále.

Pavel Řehulka - autor je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Kam dál?
- Kalkulačka nájemného pro rok 2010
- Pronájem bytu: Jak se zbavit „nepřizpůsobivých“ nájemníků?
- Pronájem bytu vás může stát mnoho starostí, na co dát pozor!
- Je vlastní bydlení skutečně rozumnou investicí?

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,340 25,460
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články