Rodiny s dětmi si příští rok finančně polepší!

2. 12. 2017 – 10:37 | Naše peníze | Martin Slapnička | Diskuze:

Rodiny s dětmi si příští rok finančně polepší!
zdroj: freeimages.com

Rodiny s dětmi se mohou radovat! V příštím roce si finančně polepší. Zvyšuje se totiž daňové zvýhodnění na první dítě i školkovné. Otcové budou mít nárok na placenou otcovskou dovolenou a změní se také podmínky čerpání rodičovského příspěvku.

Od ledna 2018 začíná platit několik zákonů, které potěší především rodiny s dětmi. Zákonodárci totiž schválili několik změn, díky nimž dostanou více peněz. Podívejte se, jaké příspěvky se zvýší a které podmínky se změní.

Sleva na dani

V uplynulém roce se zvýšilo daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě, teď bude vyšší sleva na dani i za prvního potomka. Nově bude činit 1 267 korun měsíčně, což je o 150 korun více než v roce 2017. Ročně zvýhodnění stoupne na 15 204 korun.

Uplatnit daňové zvýhodnění na děti může jen jeden z rodičů. Dítětem se v tomto případě myslí vyživovaný potomek do 26 let věku. Podnikatelé uplatňují tuto slevu na dani jednou ročně v daňovém přiznání, zaměstnanci ji čerpají celý rok.

Podmínkou pro průběžné čerpání je podepsání prohlášení k dani u zaměstnavatele. "Mzdové účetní uplatní vyšší daňové zvýhodnění na první dítě automaticky, zaměstnanci nebudou muset dokládat žádné nové skutečnosti," doplňuje finanční expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Školkovné

I školkovné může čerpat jen jeden z rodičů - v praxi je to většinou ten, kdo neuplatňuje slevu na dani za děti. Školkovné spočívá ve snížení daně o náklady, které rodič vydává za pobyt dítěte v mateřské škole nebo obdobném zařízení.

Maximální výši školkovného stanovuje legislativa, odpovídá jednomu měsíci minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku. Za kalendářní rok 2017 bude tedy možné odečíst školkovné 11 000 korun, za rok 2018 už 12 200.

Otcovská

V rámci otcovské dovolené má tatínek nově narozeného dítěte nárok na týdenní placené volno. Čerpat ho může kdykoliv v době šesti týdnů od porodu. Dlouho projednávaná změna sice nabyde účinnosti až na začátku února, bude se ale vztahovat i na otce, kterým se dítě narodilo v uplynulých šesti týdnech (od 21. prosince).

Výpočet otcovské je stejný jako v případě mateřské. "Například zaměstnanec s hrubou měsíční mzdou 28 000 Kč bude mít nárok na týdenní otcovskou ve výši 4 515 Kč, přičemž se z této částky nebudou platit daňové odvody," vypočítala Ivanco.

Rodičovský příspěvek

V případě rodičovského příspěvku mohou jásat především rodiče dvojčat či trojčat. Dříve činila souhrnná výše příspěvku 220 tisíc korun, ať už se rodině narodilo jedno nebo více dětí. V příštím roce se ale při vícečetném porodu rodičovská zvýší na 330 tisíc.

Rodiče si zároveň mohou zvolit, jak dlouho budou příspěvek pobírat. V závislosti na tom se pak jeho měsíční výše upraví. V roce 2017 přitom mohl měsíčně dosahovat maximálně 11 500 korun, v roce 2018 to ale může být více - v závislosti na dosahovaném příjmu. Rodiče mohou příští rok vyčerpat příspěvek klidně za jediný rok. Naopak maximální doba je do čtyř let věku dítěte.

Zdroje:
MED, MPSV

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 23,160 23,340
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články