Většina internetových obchodů porušuje zákon

- Spotřebitelé autor: Redakce NašePeníze.cz

V měsíci lednu 2010 provedla Česká obchodní inspekce kontrolu internetových obchodů. Více než polovina ze 44 kontrol internetových obchodů vykázala závady. Zákazníky například špatně informovaly o jejich právech.

Placeholder

Placeholder , zdroj: tisková zpráva

„Ze strany provozovatelů internetových obchodů nejsou dodržovány povinnosti spojené s informováním zákazníka zejména o právu na odstoupení od kupní smlouvy a o právech souvisejících s odpovědností za vady,“ uvedl mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Tomáš Vozáb.

ČOI při lednových kontrolách rovněž zjistila, že návody k zaslaným výrobkům často nebyly napsány v českém jazyce. „Při řešení spotřebitelských podnětů bylo zjištěno nedodržení lhůt pro vyřízení reklamace. Stále častými jsou též případy chybějících informací o provozovateli internetového obchodu,“ poznamenal Vozáb.

Stále více Čechů rok co rok nakupuje častěji zboží a služby přes e-shopy na internetu. Lidé na internetu pořizují především domácí spotřebiče, elektroniku a oblečení. Hlavním důvodem využití internetových obchodů je nejen obvykle nižší cena zboží, ale také pohodlí a úspora času.

Kam dál?
- Internet banking: Kolik stojí a kde je výhodný?
- České domácnosti šetří a nakupují stále častěji přes internet
- E-shopy kradou zákazníky kamenným obchodům
- Podvody na inzertních serverech: Buďte opatrní s platbou předem!
- Nákupy na internetu - na co si dát pozor?
- Hypotéka, nebo pojištění přes internet? Máte svá práva!
- eBay jde do Česka, vyzve české aukce i e-shopy

Tagy: zákon pravo spotřebitelé internetový obchod eshop