Polovina Čechů v zahraničí raději platí v hotovosti než kartou

16. 8. 2011 – 20:36 | Bankovní účty | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Polovina Čechů v zahraničí raději platí v hotovosti než kartou
Všichni majitelé karet by měli dbát na dodržování základních bezpečnostních zásad nejen v zahraničí, ale i doma, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Průzkum Raiffeisenbank ukázal, že zhruba polovina Čechů dává při placení v zahraničí přednost hotovosti před platebními kartami, ačkoliv platební kartu nebo karty vlastní.

Nákupy zboží platí kartou alespoň občas 28 procent lidí, bezhotovostní platbu služeb využívá jen necelá pětina. Zhruba 20 procent pak kartu nepoužívá vůbec. Nejvíce zdrženliví při placení kartou v zahraničí jsou lidé nad 45 let. Mladí lidé do 24 let ji používají běžně, ale přitom nedodržují základní bezpečnostní pravidla.

„Téměř polovina Čechů v zahraničí platící výhradně hotovostí je vzhledem k rozšíření karet a narůstajícímu objemu bezhotovostních plateb poměrně vysoké procento. Přitom karta je bezpečnější než hotovost a představuje ideální způsob placení v zahraničí. Pokud dojde k její ztrátě, krádeži, nebo podezřelé transakci, není nic jednoduššího než kartu zablokovat,“ uvedla produktová manažerka Raiffeisenbank Věra Vajlíková Horská.

S kartou buďte vždy opatrní!

Jak dále upozornila, všichni majitelé karet by měli dbát na dodržování základních bezpečnostních zásad nejen v zahraničí, ale i doma. Patří mezi ně nenechávat kartu bez dohledu, což v praxi znamená nedovolit obsluze v restauraci s kartou odejít, nedávat ji jako zástavu v půjčovnách atp. Výzkum ukázal, že 18 procent lidí nechá při placení v restauraci obsluhu s kartou odejít. Nejméně opatrní jsou mladí lidé do 24 let, kteří se sice nebojí kartu používat, ale více než třetina z nich nechává kartu při placení bez dohledu. (Čtěte například: Banky varují před novým podovodem s platebními kartami , Platba kartou v zahraničí se nemusí vyplatit).

-Libor Popela | MED

Kam dál?

- Mobilní telefony možná nahradí platební kartu

- Kde a jak hrozí největší zneužití vaší platební karty?

- První zákazníci zkoušeli v obchodě platit mobilem místo karty

- Placení kartou přestává být zdarma

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články