Polovina Čechů v zahraničí raději platí v hotovosti než kartou

- Bankovní účty autor: Redakce NašePeníze.cz

Průzkum Raiffeisenbank ukázal, že zhruba polovina Čechů dává při placení v zahraničí přednost hotovosti před platebními kartami, ačkoliv platební kartu nebo karty vlastní.

Všichni majitelé karet by měli dbát na dodržování základních bezpečnostních zásad nejen v zahraničí, ale i doma, Foto:SXC

Všichni majitelé karet by měli dbát na dodržování základních bezpečnostních zásad nejen v zahraničí, ale i doma, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Nákupy zboží platí kartou alespoň občas 28 procent lidí, bezhotovostní platbu služeb využívá jen necelá pětina. Zhruba 20 procent pak kartu nepoužívá vůbec. Nejvíce zdrženliví při placení kartou v zahraničí jsou lidé nad 45 let. Mladí lidé do 24 let ji používají běžně, ale přitom nedodržují základní bezpečnostní pravidla.

„Téměř polovina Čechů v zahraničí platící výhradně hotovostí je vzhledem k rozšíření karet a narůstajícímu objemu bezhotovostních plateb poměrně vysoké procento. Přitom karta je bezpečnější než hotovost a představuje ideální způsob placení v zahraničí. Pokud dojde k její ztrátě, krádeži, nebo podezřelé transakci, není nic jednoduššího než kartu zablokovat,“ uvedla produktová manažerka Raiffeisenbank Věra Vajlíková Horská.

S kartou buďte vždy opatrní!

Jak dále upozornila, všichni majitelé karet by měli dbát na dodržování základních bezpečnostních zásad nejen v zahraničí, ale i doma. Patří mezi ně nenechávat kartu bez dohledu, což v praxi znamená nedovolit obsluze v restauraci s kartou odejít, nedávat ji jako zástavu v půjčovnách atp. Výzkum ukázal, že 18 procent lidí nechá při placení v restauraci obsluhu s kartou odejít. Nejméně opatrní jsou mladí lidé do 24 let, kteří se sice nebojí kartu používat, ale více než třetina z nich nechává kartu při placení bez dohledu. (Čtěte například: Banky varují před novým podovodem s platebními kartami , Platba kartou v zahraničí se nemusí vyplatit).

-Libor Popela | MED

Kam dál?

- Mobilní telefony možná nahradí platební kartu

- Kde a jak hrozí největší zneužití vaší platební karty?

- První zákazníci zkoušeli v obchodě platit mobilem místo karty

- Placení kartou přestává být zdarma

Tagy: Dovolená zahraničí platba hotovost karta kartou