Studie: Kdo přijme radu finančního poradce, nashromáždí více majetku

5. 9. 2017 – 10:48 | Naše peníze | red | Diskuze:

Studie: Kdo přijme radu finančního poradce, nashromáždí více majetku
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Nechat si poradit od finančního poradce se vyplatí. Studie „The Value of Financial Advice“ spočítala i hodnotu rady. Kolik může finanční poradce domácnosti přinést?  

Studie „The Value of Financial Advice“ (Hodnota finanční rady) srovnává hodnotu likvidního majetku a úspor na penzi v letech 2012 až 2014 lidí, kteří v letech 2001 až 2007 obdrželi radu finančního poradce, s lidmi, kterým finanční poradce radu neposkytl. Studie se uskutečnila ve Velké Británii.

Psali jsme:

- Švýcarské finanční skupině Swiss Life rostou příjmy. V Česku boduje u lékařů a bohatých

- Swiss Life Select představuje reference a zkušenosti

- Finanční poradce, nebo bankéř? Kdo pomůže víc?

- Švýcarská finanční skupina Swiss Life začíná konkurovat českým privátním bankám

„Naše výsledky ukazují, že ti, kteří přijmou radu finančního poradce, pravděpodobně shromáždí více finančního a důchodového bohatství, podpořeného zvýšenou úsporou a investováním do majetkových aktiv, a zároveň v důchodu budou mít vyšší příjmy, zejména ve vyšším věku,“ komentoval závěry studie Ben Franklin, Head of Economics of Ageing, ILC-UK.

A rada finančního poradce se ukázala být skutečně hodnotná. Pro afluentní klienty v průměru rada přinesla 12 363 GBP (17 %) likvidních aktiv a 30 882 GBP (16 %) úspor na penzi. O tolik uspořili a vydělali více, než kolik vydělali afluentní klienti, kteří služeb finančního poradce nevyužili.

Finanční rada se ale vyplatí i méně majetným klientům, a to poměrně mnohem více než afluentním. Lidé využívající radu finančního poradce naakumulovali o 14 036 GBP (39 %) likvidních aktiv a o 25,859 GBP (21 %) penzijních úspor více než lidé, kterým se rady nedostalo.

„Trh s poradenstvím ale nefunguje pro všechny. Vysoký podíl lidí, kteří uzavírají investice a penzijní fondy, nepoužívá finanční poradenství, zatímco jen malá část obyvatelstva využívá služeb finančních poradců. Finanční rada má pro zákazníky jednoznačný přínos, proto je škoda, že ji nevyužívá více lidí. Je výzvou, jíž čelí finančně poradenský trh, regulátor a vláda, je proto, aby se dostalo finančních rad více lidem,“ dodává Ben Fanklin.

V letech 2012 až 2014 se pouze 16,8 % Britů setkalo s finančním poradcem. Dokonce i z lidí, kteří v posledních letech investovali, finanční rady nevyužilo 40 % a investovali samostatně.

Britský trh finančního poradenství je poněkud odlišný od českého. Zejména zákaz poskytování investičního poradenství za provize (RDR) oddálil britské finanční poradenství nejen českému, ale i klientům. V současnosti nesmí bez přímé platby klienta poradit s investicí ani banka. Výsledkem při neochotě klientů za rady platit je, že se finanční poradenství stalo méně dostupným.

Afluentní klienti jsou zodpovědnější i bez finanční rady. Jim rada zvýšila ochotu spořit „jen“ o 6,7 % a ochotu investovat na akciových trzích o 9,7 %. Ostatním klientům finanční poradenství prospělo ještě více. Ochota spořit vzrostla o 9,7 % a investovat na akciových trzích o 10,8 %.

V penzi si afluentní klienti díky radám finančních poradců přilepší o 880 GBP ročně (16 %) a ostatní klienti o 713 GBP ročně (19 %).

„Výsledky studie ukazují, že když se lidé radí s finančním poradcem, jsou v naprosté většině spokojeni a ve výsledku z toho mají prospěch. Je proto třeba překonat překážky bránící poradenství,“ uzavírá Sir Steve Webb, Director of Policy, Royal London.

-Petr Zámečník | Více k Penzím také na Investujeme.cz

Zdroje:
investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,450
USD 22,990 23,170
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články